Praca z dużą grupą to nierzadko wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących nauczycieli. Duża część zabaw i gier doskonale sprawdza się w pracy z kilkoma uczniami, ale gdy jest ich ponad 20... Jeśli bawimy się w standardowe memo, to zanim każde z dzieci będzie miało okazję wylosować kartę, te, które były na początku, już dawno zajmą się czymś innym. Jak sprawić, aby takie zajęcia nie sprowadziły się do ciągłej walki o uwagę dzieci lub zaśpiewania kilku piosenek?

Jednym ze sposobów, by przeprowadzać ciekawe i pożyteczne pod względem produkcji językowej dla dzieci zajęcia, jest wprowadzenie bajek, opowieści, teatralizacji, dramy. Opowiadania na zajęciach językowych możemy wykorzystać na 2 sposoby. Standardowo opowiadamy historię, używając do tego kart z obrazkami lub książek. Tu pojawia się bardzo ważna uwaga: jeśli dzieci nie są jeszcze na wysokim poziomie językowym, bajki na początku opowiadamy, nie czytamy. Jeśli zaczniemy czytać dzieciom skomplikowaną i niezrozumiałą treść w języku obcym, to uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Po kilku chwilach uczniowie przestaną nas słuchać. Jeśli natomiast będziemy opowiadać prostym, nieskomplikowanym językiem z dużą liczbą powtórzeń i podobnych zwrotów, przyciągniemy uwagę uczniów i tym samym zapanujemy nad dużą grupą. Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje duża wyobraźnia i preferencja bodźców wizualnych. Każdy, nawet najbardziej rozbrykany przedszkolak, skupia się i słucha opowiadanych historii. Innym sposobem są lekcje z płynącą fabułą. Jest to tocząca się przez całe zajęcia historia z elementami akcji, zaskoczenia i kulminacji. Stwórzmy na potrzeby klasy nasz wymyślony inspirujący świat. Ważne, żeby w baśni nie zgubić kontekstu odniesienia do rzeczywistości i aby przez kontekst bajkowy realizować cele językowe. Zajęcia z płynącą fabułą są jednym z filarów Metody Mała Lingua. Metoda ta ma u podstaw teatralizację, umuzykalnienie i dramę. Realizowana jest z ogromnym powodzeniem i z wspaniałymi efektami w wielu partnerskich szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Jak projektować zajęcia z płynąca fabułą? Nic prostszego!

Strona 7  Strona 8  Strona 9