W klasach I–III nie ma czasu na nudę, a nawet najciekawsza zabawa czy piosenka po kilku razach przestaje być atrakcyjna. Dlatego tak ważne jest to, żeby ciągle poszukiwać nowych rozwiązań i zaskakując uczniów, wciągać ich do wspólnego działania. Tylko naprawdę zaangażowane dzieci nauczą się czegoś nowego. Doskonałym pomocnikiem w tym zakresie są nowe technologie, a bardzo sprytnym i niewymagającym rozwiązaniem – zastosowanie kodów QR.

Ten, kto pracuje lub pracował z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak trudna i wymagająca jest to praca. Trzeba wykazać szczególne podejścia do dzieci, które dopiero rozpoczynają szkolną „karierę” i bardzo często już na samym wstępie borykają się z różnego rodzaju problemami. Organizując lekcje z uczniami w wieku 6–9 lat, musimy pamiętać o tym, że budują one ich pierwsze doświadczenia związane z nauką języka obcego – dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby były to doświadczenia jak najlepsze. Pracuję głównie z dziećmi w młodszym wieku szkolnym i doskonale wiem, że podczas zajęć nie ma miejsca na nudę i monotonię. Nawet najbardziej popularna zabawa czy ćwiczenie przeprowadzane zbyt często, szybko się znudzi. Dzisiejszy świat pełen jest nowości, dzieci na każdym kroku napotykają coś, co je zaskakuje, fascynuje. Dlatego nie możemy w swojej pracy korzystać z utartych schematów, zamykać się wyłącznie w obszarze pracy z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń. Jeśli chcemy zaangażować naszych uczniów, szczególnie tych z klas I–III szkoły podstawowej, musimy często sięgać po różne pomoce dydaktyczne. Z doświadczenia wiem, że dzieci bardzo lubią lekcje z wykorzystaniem nowoczesnych środków technologii, zatem na pewno kapitalną sprawą są zajęcia z tablicą interaktywną. Ale przecież w wielu szkołach znajduje się tylko jedna albo dwie takie tablice. Jak poradzić sobie bez nich? Świetnym sposobem jest wykorzystywanie kodów QR.

Strona 30  Strona 31  Strona 32  Strona 33  Strona 34