Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer „Get Creative” – numer wyjątkowy! W dużej mierze poświęcony Świętom, na które chyba wszyscy czekamy. Świętom, które stwarzają wiele okazji do wprowadzenia i utrwalenia nowego materiału, które nastrajają nas bardzo pozytywnie i... bardzo rodzinnie!

To właśnie rodzina stała się tematem przewodnim 4. już numeru „Get Creative!”. Jesteśmy pewni, że każdy z Was znajdzie dla siebie inspiracje dotyczące tego tematu nie tylko na ten rok, ale i na kolejne, ponieważ jest z czego wybierać! Możecie wprowadzić uczniów w świąteczny nastrój razem z pierniczkową familią lub czerwononosą rodzinką reniferów. Do każdej z tych propozycji znajdziecie w niniejszym numerze pełen scenariusz zajęć i, jak zwykle, urocze materiały. Mamy dla Was również kilka innych rodzinnych propozycji, także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pomysły na bezkosztowe pomoce dydaktyczne, wyjątkową, autorską historyjkę obrazkową i bardzo świąteczny scenariusz przedstawienia.

Jeżeli uczycie już nieco starszych uczniów, koniecznie zajrzyjcie do działu „Culture, please!”, dzięki któremu przygotujecie superlekcję dotyczącą świątecznych tradycji, a jeżeli wciąż jeszcze pozostajecie w klimatach jesiennych, nie przegapcie naszej „szkockiej propozycji”. W tym numerze znajdziecie również kontynuację rozkładu materiału dla najmłodszych – tym razem na miesiące grudzień i styczeń.

Życzymy Wam wspaniałego świątecznego czasu – niech będzie to okazja do naprawdę rodzinnego świętowania, do ciepłych słów, dobrych spojrzeń i zatrzymania się na chwilę w codziennym pędzie.

Zapraszamy do lektury!

Marysia Bursche

redaktor merytoryczna

GET INSPIRED

Gingerbread family

Zima za pasem i choć do kalendarzowej pozostały jeszcze prawie dwa miesiące, dookoła panuje już świąteczna atmosfera. Bałwany, płatki śniegu i rękawiczki możemy jednak odłożyć na bok, bo nadeszła pora na… PIERNIKI! Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać je na zajęciach? W poniższym artykule opisałam lekcję, w której to właśnie pierniki odgrywają główną rolę!

Czytaj więcej

Christmas with the Red Nosed Family

Listopad i grudzień to miesiące, w których większość nauczycieli wprowadza na swoich zajęciach tematy związane ze świętami i rodziną. Ja także lubię świąteczne lekcje, składanie bałwanków z papieru i piosenki o śnieżynkach, jednak moją ulubioną zimową postacią jest renifer i już wszyscy chyba wiemy, którego renifera mam na myśli...

Czytaj więcej

MAKE IT FOR FREE

Rodzina – pomoce, które zrobisz nie wydając złotówki

Jednymi z pierwszych słów, jakie dzieci wypowiadają w swoim życiu, są „mama” i „tata”. Są to słowa najbliższe, kojarzące się z domem, ciepłem i bezpieczeństwem. Nie inaczej sprawa ma się w nauce języków obcych – podstawowych nazw członków rodziny uczymy się zazwyczaj na samym początku przygody z językiem obcym. Przygotowałam propozycje materiałów związanych z rodziną, które będziecie mogli wykonać samodzielnie lub z uczniami, poruszając temat relacji rodzinnych. Dodatkowym atutem będzie to, że na większość z nich nie wydacie ani złotówki. W środowisku nauczycieli jest to sprawa nie bez znaczenia – warto zaangażować członków rodziny i znajomych, aby pozyskać darmowe surowce, z których wyczarujemy wyjątkowe pomoce dydaktyczne.

Czytaj więcej

KIDS ON STAGE

The best Christmas ever!

Nadchodzi grudzień. Oznacza to, że trzy miesiące nauczania już za nami i rodzice chcieliby zobaczyć pierwsze efekty pracy swoich dzieci z językiem obcym. Dlatego dla mnie grudzień jest doskonałą okazją, aby pokazać opiekunom, że podczas zajęć języka angielskiego dzieci uczą się czegoś więcej niż tylko nazw kolorów. Przez cały miesiąc przygotowuję zatem uczniów do występu, który ma być dowodem na to, że są w dobrych rękach.

Czytaj więcej

NO TIME FOR FLASHCARDS

What’s the most important thing about Christmas

Okres Świąt Bożego Narodzenia to dobry czas, aby uczyć dzieci, że od prezentów i choinki ważniejsze są relacje i to, z kim spędzają święta, czyli rodzina. Dla nauczycieli języka angielskiego jest to też okazja do zapoznania uczniów z nazwami członków rodziny oraz do ćwiczenia przez nich w praktyce języka mówionego.

Czytaj więcej

STORY TELLING IS FUN

Santa, Santa, where are you?

Zaledwie chwilę temu zaczynaliśmy rok szkolny, a tu już święta Bożego Narodzenia za pasem! Czy Wy też je tak uwielbiacie? To mój ulubiony czas w roku! Zawsze niecierpliwie czekam na 1 grudnia i wtedy zaczynam już przemycać na zajęciach świąteczne treści. Jeśli jednak czujecie, że 3 tygodnie to za dużo czasu na zajmowanie się wyłącznie tematyką bożonarodzeniową, to dziś mam coś dla Was: opowiadanie Santa, Santa, where are you? Nie dajcie się zwieść tytułowi! Święta są tu niejako tłem, a treść pozwala na powtórzenie tematu rodziny i domu, możecie więc śmiało zacząć jej omawianie na długo przez Bożym Narodzeniem.

Czytaj więcej

HI TECH

Family in cloud

Kiedy myślimy o nowych technologiach, często nasuwają się nam pytania: Jak nauczanie z ich użyciem wzbogaci kompetencje naszych uczniów? W jaki sposób wyciągnąć z nich wartości pedagogiczne? Przyznam się Wam, że ja na co dzień w swojej pracy wykorzystuję tablicę multimedialną, komputer czy smartfon. Choć dla większości naszych uczniów żadna z tych rzeczy zapewne nie jest nowością, to używanie ich na lekcjach jest czymś ciekawym, atrakcyjnym i wywołującym zaskoczenie.

Czytaj więcej

CULTURE PLEASE

Jesień w kraju Nessie – świętujemy dzień patrona Szkocji

Listopad to miesiąc niezwykły, można by rzec – magiczny. Szczególnie u nas w Polsce, kiedy w ostatnich jego dniach obchodzimy wyjątkowe święto: lejemy wosk, wróżymy z fusów, urządzamy wyścigi butów... A to wszystko za sprawą solenizanta – Andrzeja. Czy pamiętacie jednak, że to właśnie on „rządzi” 30 listopada również w Szkocji jako jej patron? Nadarza się więc doskonała okazja do przeprowadzenia lekcji kulturowej, podczas której można przybliżyć dzieciom informacje o tym niezwykłym kraju.

Czytaj więcej

Christmas traditions

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Cenimy go za rodzinną atmosferę, spotkania w gronie najbliższych, dzięki którym często dostrzegamy to, co naprawdę jest ważne w życiu. To również czas bogaty w różne tradycje i grzechem byłoby niewykorzystanie tego podczas zajęć językowych. Brytyjskie tradycje bożonarodzeniowe obfi tują w wiele ciekawych zwyczajów, które są tak odmienne od naszych polskich, że już właśnie tą odmiennością przyciągają uczniów w każdym wieku.

Czytaj więcej

YOU CAN DO IT

Rozkład materiału grudzień-styczeń

W niniejszym numerze „Get Creative!” przedstawiam Wam przykładowy rozkład materiału na miesiące grudzień i styczeń, opracowany pod kątem grup przedszkolnych, zawierający propozycje piosenek i zabaw do wykorzystania podczas zajęć o danej tematyce. Proponowany układ treści może stanowić punkt wyjściowy do bardziej lub mniej rozbudowanego rozkładu materiału czy planu pracy dostosowanego do indywidualnych potrzeb nauczyciela oraz poszczególnych grup wiekowych.

Czytaj więcej
To Top ↑