Święta, święta... i po świętach. My jednak nie zwalniamy! Przygotowaliśmy dla Was nowy numer pełen inspiracji na wyjątkowe zajęcia w 2018 roku.

W pierwszej kolejności zapraszam do działu „Get inspired”, gdzie czekają dwa pomysły na lekcje o zimowej tematyce. W tym sezonie rządzą misie i pingwiny, a jeden z nich, bardzo ciekawski, próbuje dociec How big is a million? (Więcej przeczytacie w dziale „Storytelling is fun!”).

Na moment rezygnujemy z zabaw z fl ashcards, by zamiast nich przedstawić propozycje idealne na bal karnawałowy, który zapewne niebawem będą organizować Wasze placówki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby świetną zabawę wykorzystać do wzmacniania umiejętności językowych. W dziale „Kids on stage” znajdziecie z kolei muzyczne propozycje na tę okazję.

Nie możecie też przegapić naszego artykułu poświęconego wykorzystaniu nowych technologii – dzięki niemu poznacie ciekawy pomysł na naukę zwierzęcych części ciała za pomocą kreatywnej aplikacji na smartfony. Mamy również patent na lekcje okolicznościowe w związku ze zbliżającymi się Dniem Świętego Patryka, Dniem Naleśnika i Walentynkami. Na koniec czeka na Was kontynuacja tegorocznego rozkładu materiału, tym razem na miesiące luty i marzec. Życzę Wam miłej lektury, całej masy kreatywnych zajęć, ale także… wspaniałego 2018 roku!

Marysia Bursche

redaktor merytoryczna

GET INSPIRED

How are you this winter?

Święta, święta i po świętach. W styczniu odkładamy wszystkie pierniczkowe, reniferkowe i mikołajkowe materiały do pudeł, które ponownie wyciągniemy dopiero za rok. Co dalej? Zima trwa w najlepsze, miejmy nadzieję, że mroźna i biała. W styczniu i lutym proponuję więc skupić się na typowo zimowej tematyce. Scenariusz zajęć, który przygotowałam, łączy naukę języka angielskiego z wiedzą przyrodniczą – piosenka The Kiboomers pt. „Where Is Bear?” stanowiła dla mnie inspirację do zaplanowania zajęć dotyczących zwierząt zapadających i niezapadających w sen zimowy.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Penguins in action

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby pingwiny zaczęły latać lub... oglądać telewizję? Ja już wiem! Byłaby to świetna okazja do nauczenia dzieci angielskich nazw czynności!

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

KIDS ON STAGE

Carnival party

Już niedługo rozpocznie się szaleństwo zabaw karnawałowych. Dzieci będą się licytowały, które z nich będzie miało ciekawszy strój. Emocje będą sięgały zenitu. Sytuacja, która wśród dzieci wzbudza tak wielką ekscytację, często u nauczycieli powoduje strach i zestresowanie. To właśnie na wychowawcach spoczywa ciężar organizacji tak ważnego wydarzenia w życiu przedszkola. Czasami to zadanie przypisane jest nauczycielom języka angielskiego. W niniejszym artykule poznacie kilka sprawdzonych zabaw, które sprawią, że wasza przedszkolna impreza odniesie sukces.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

NO TIME FOR FLASHCARDS

Tańce hulańce. Superpomysły na bal karnawałowy

Bal karnawałowy to świetna okazja, żeby zaserwować naszym uczniom trochę angielskiego w wersji light. Proponowane poniżej zabawy będą dla nich przyjemną formą spędzenia czasu, a zarazem okazją do powtórzenia słownictwa. Pierwsze dwie propozycje stawiają na swobodną produkcję języka (fluency of speaking). Będzie to miła odmiana od aktywności sprawdzających accuracy, które zazwyczaj przeważają podczas lekcji z najmłodszymi (głównie w postaci przypominania sobie konkretnych słówek i nazywania flashcards). To co, przebrania już gotowe?

STORY TELLING IS FUN

How big is a million?

Zima to czas magiczny. I myślę, że dla niejednego z nas najpiękniejsza pora roku. Jest też porą najbardziej tajemniczą i pobudzającą wyobraźnię. To idealny moment, by zaprzyjaźnić się z książką. Szczególnie taką, która jest dla nas źródłem inspiracji i kopalnią pomysłów. Dzisiaj chciałbym zabrać Was w podróż do dalekiej Antarktydy, skąd pochodzi Pipkin – bohater książki How big is a million? opublikowanej przez wydawnictwo Usborne. Nie mam wątpliwości, że to wymarzona zimowa opowieść zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Idealna na zajęcia angielskiego, warsztaty językowe i długie zimowe wieczory.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

HI TECH

Animal Body Parts

W dzisiejszych czasach technologia jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nasi uczniowie codziennie mają z nią styczność, czy jest zatem coś, co jeszcze może zrobić na nich wrażenie? Jako nauczyciel prowadzący własną szkołę językową wiem, że moi podopieczni oczekują, że przygotowywane przez nas zajęcia będą inne niż „w szkole”, co jest ogromnym wyzwaniem. Wszyscy chcemy, aby lekcje były ciekawe, ale jednocześnie skuteczne. Połączenie tych dwóch rzeczy nie zawsze jest takie proste. Dlatego, aby uatrakcyjnić swoje zajęcia, często korzystam z różnych nowinek technologicznych. Co prawda wiele razy słyszeliśmy o ich wadach i zaletach, ale jeżeli używamy ich z głową, nie zapominając o realizacji założonych celów, są one doskonałym narzędziem urozmaicającym zajęcia, mającym ogromny wpływ na motywację naszych uczniów.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

CULTURE PLEASE

Green St. Patrick’s Day

Uwielbiam marcowe zajęcia. Marzec to miesiąc, któremu towarzyszy zieleń, czasem tylko w klasie, a czasami również na zewnątrz. Kolor ten związany jest z dwoma ważnymi wydarzeniami: początkiem kalendarzowej wiosny oraz St. Patrick’s Day. Chyba nie będzie błędem stwierdzenie, że Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, jest jednym z najważniejszych świąt krajów anglojęzycznych. Święto zyskuje popularność na całym świecie i coraz chętniej do radosnego świętowania przyłączają się ludzie w najróżniejszych zakątkach świata. Nie wyobrażam sobie nie wspomnieć o tym dniu podczas zajęć – to świetna okazja do przeprowadzenia lekcji kulturowej. Spisałam dla Was kilka pomysłów, które można wykorzystać właśnie podczas takiej lekcji.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Let’s celebrate Pancake Day

Mmm… Czy ktoś wspominał naleśniki?! Tak, to nie pomyłka. Dzisiaj uwagę swoją i swoich uczniów skupimy na bardzo smakowitym zwyczaju. Mowa oczywiście o Dniu Naleśnika. Jest to jedna z mniej znanych znanych tradycji krajów anglojęzycznych i między innymi właśnie dlatego warto przybliżyć ją uczniom. A jak wszyscy doskonale wiemy, praktyka czyni mistrza, więc podzielę się z Wami kilkoma pomysłami na zajęcia, w których główną rolę odgrywać będzie właśnie naleśnik.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

YOU CAN DO IT

Rozkład materiału luty–marzec

W niniejszym numerze „Get Creative!” przedstawiam Wam przykładowy rozkład materiału na miesiące luty i marzec, opracowany pod kątem grup przedszkolnych, zawierający propozycje piosenek i zabaw do wykorzystania podczas zajęć o danej tematyce. Proponowany układ treści może stanowić punkt wyjściowy do bardziej lub mniej rozbudowanego rozkładu materiału czy planu pracy dostosowanego do indywidualnych potrzeb nauczyciela oraz poszczególnych grup wiekowych.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

MATERIAŁY DODATKOWE

Valentine’s challenge

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Count and graph

Policz walentynkowe prezenty i zaznacz odpowiednim kolorem liczbę na grafie. Pokoloruj obrazek.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

To Top ↑