Chociaż pewnie trudno w to uwierzyć – WIOSNA ZA PASEM! A wraz z nią mnóstwo fantastycznych, świeżych pomysłów, które przygotowaliśmy dla Was w tym numerze „Get Creative”. W pierwszej kolejności zajrzyjcie do działu „Get inspired”, gdzie znajdziecie dwa gotowe scenariusze zajęć – przedszkolnych z wiosennymi kwiatami w roli głównej i dla klas I-III, podczas których pomożecie potworowi Gideonowi odzyskać kolory.

A skoro już o kolorach mowa, to w dziale „No time for flashcards” przedstawiamy Wam wyjątkową książkę pełną różnorodnych barw i odcieni oraz sprytne sposoby na to, jak wykorzystać ją podczas zajęć, bez drukowania i wycinania dedykowanych pomocy.

Inną książką, którą chcemy Wam serdecznie polecić jest Monkey Puzzle. Wprowadzi ona Waszych uczniów w tematy rodzinne, ale będzie także doskonałą okazją do porozmawiania o bezpieczeństwie.

Przed nami wyjątkowe, rodzinne świętowanie: Dzień Matki oraz Dzień Dziecka. Warto już teraz rozpocząć przygotowania, szczególnie że w tym numerze znajdziecie gotowy scenariusz bardzo wzruszającego przedstawienia „Mother's Day”. Nie możecie przegapić artykułu z działu „Make it for free”, w którym znajdziecie mnóstwo pomysłów na pomoce dydaktyczne poświęcone kolorom, które dosłownie ubarwią Wasze zajęcia.

W numerze wiosennym nie zabraknie również tematów kulturowych. Tym razem zabierzemy Was w podróż za ocean – do indiańskiej wioski, w której nauczycie się tradycyjnych tańców, zrobicie pióropusze oraz poznacie tajemne, indiańskie szyfry. Na końcu tradycyjnie znajdziecie supernarzędzie – rozkład materiału na miesiące kwiecień–czerwiec. Łapcie pomysły pełne kolorów!

Maria Winiarska

redaktor prowadząca

GET INSPIRED

Wiosenny bukiet

Wiosna już tuż, tuż, więc warto zaprosić ją na swoje zajęcia. Wszyscy czekają na to, aby zrobiło się ciepło i zakwitły pierwsze kwiaty. A skoro mowa o kwiatach, to chciałabym podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na wykorzystanie roślinnych motywów na zajęciach w przedszkolu.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Kolorowy zawrót głowy!

Co się stanie, kiedy ukradniemy największemu czarownikowi w Krainie Kolorów jego ulubione ciasto z wiśniami? Gdybyśmi wiedzieli, ile trzeba będzie się napracować, na pewno podpowiedzielibyśmy Gideonowi, że nie warto być takim łasuchem. Ale zaraz... Kim jest Gideon? Dlaczego zjadł wiśniowe ciasto? Co ma z tym wszystkim wspólnego czarnoksiężnik i kolory? I najważniejsze: czego my na lekcji możemy nauczyć się dzięki tej historii. Zapraszam Was do krainy kolorów. Czeka nas mnóstwo pracy, ale też świetnej zabawy.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

MAKE IT FOR FREE

Złap kolorowe pomoce

Pewnie zdarzyło się Wam, że podczas zajęć w klasach I–III okazywało się, że Wasi uczniowie doskonale opanowali już słownictwo z danego tematu w przedszkolu. Najczęściej jednak nie dotyczy to całej grupy, a jedynie mniejszej lub większej jej części. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak utrzymać uwagę uczniów, którzy już znają wprowadzane słówka, i nie zniechęcić tych, którzy się dopiero uczą? Rozwiązaniem może być użycie różnorodnych materiałów dydaktycznych, dzięki którym zarówno wprowadzimy, jak i powtórzymy dany zakres materiału.

KIDS ON STAGE

Mother's Day

Nadchodzi Dzień Mamy, który jest dobrą okazją do wystawienia jednego z bardziej emocjonalnych przedstawień. Trzeba zatem przygotować się na morze łez. Jeśli uważacie, że jesteście wystarczająco „twarde”, warto pomyśleć o przedstawieniu w języku angielskim.

NO TIME FOR FLASHCARDS

Wielka księga kolorów

Kolory to temat bardzo uniwersalny – z powodzeniem można przerabiać go w każdej grupie wiekowej, do tego na wiele różnych sposobów. Mogą stanowić punkt wyjściowy do rozszerzania znanego uczniom słownictwa, inspirują do wielu ciekawych aktywności i... otaczają każdego z nas! Przy tym temacie spokojnie możecie darować sobie drukowanie i laminowanie, ponieważ kolorowych pomocy dydaktycznych daleko nie trzeba szukać – znajdziecie je praktycznie wszędzie. Ja sięgam dziś na moją półkę po Wielką księgę kolorów.

STORY TELLING IS FUN

Monkey Puzzle

„Zgubiłam mamę” – mówi smutno mała małpka, bohaterka kolejnej książki autorstwa Julii Donaldson z charakterystycznymi ilustracjami Axela Schefflera. Dziś proponuję Wam wyprawę do dżungli, gdzie razem z małpką oraz niezwykle pomocnym motylkiem poszukamy zaginionej mamy.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

CULTURE PLEASE

We are American Indians!

Pamiętam czasy dzieciństwa, kiedy to moim ulubionym filmem animowanym był film pt. „Pocahontas”. Oczywiście po obejrzeniu go musiałam poprosić rodziców o kupienie sukienki indiańskiej. Miałam długie ciemne włosy, które mama zaplatała mi w warkocz. Mogłam chodzić ubrana i uczesana w ten sposób codziennie! Wybrałam też ten strój na zabawę karnawałową w szkole, z tym, że we włosach pojawiło się pióro, a na twarzy barwy indiańskie. Do tej pory w swojej pracy zauważam, że dzieci bardzo chętnie bawią się w Indian. Dlatego postanowiłam wykorzystać ich zainteresowania i wpleść elementy kultury indiańskiej w zajęcia języka angielskiego.

YOU CAN DO IT

One, two, three eyes on me... Sprytne sposoby na skupienie uwagi rozbrykanych uczniów

Praca z young learners zapewnia mnóstwo atrakcji! Możemy zapomnieć o sterczeniu pod tablicą, bo znaczna część lekcji odbywa się na dywanie. Tabelki i ćwiczenia gramatyczne zanudziłyby uczniów już po 10 sekundach, dlatego do naszych lekcji włączamy elementy gier, zabaw i rywalizacji. Naszymi asystentami są często postaci z bajek, a wolnych wieczorów nie musimy tracić na wizyty na siłowni – kto by ich potrzebował po kilku godzinach wspólnego skakania i tańczenia? Niestety, praca z dziećmi stawia przed nami również nie lada wyzwanie w postaci zachowania dyscypliny podczas zajęć. Jeśli utrzymanie grupy w ryzach spędza ci czasem sen z powiek, zapraszamy po garść pomysłów, dzięki którym lepiej zorganizujesz swoją pracę!

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Rozkład materiału

W bieżącym numerze „Get Creative!” przedstawiam Wam przykładowy rozkład materiału na miesiące kwiecień, maj i czerwiec, opracowany pod kątem grup przedszkolnych, zawierający propozycje piosenek i zabaw do wykorzystania podczas zajęć o danej tematyce. Proponowany układ treści może stanowić punkt wyjściowy do bardziej lub mniej rozbudowanego rozkładu materiału czy planu pracy dostosowanego do indywidualnych potrzeb nauczyciela oraz poszczególnych grup wiekowych.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

To Top ↑