Jeśli wasi uczniowie znają już „Bardzo głodną gąsienicę” na pamięć, a temat jedzenia nie został przez was jeszcze zamknięty, to poniższy artykuł jest dla was! Kocham książki i bardzo często sięgam po nie w trakcie zajęć z najmłodszymi grupami. Dziś przedstawię wam książkę „Crunchy croc” autorstwa Sam Lloyd. Spójrzcie na okładkę – jak tu nie zakochać się w tym uroczym krokodylku? W dodatku jest to książka z wielkim efektem WOW – krokodyl, którego widzicie na zdjęciu, jest wykonaną z filcu pacynką na rękę. Jestem pewna, że zachwyci ona waszych uczniów, a nauka przy jej wykorzystaniu będzie dla nich wielką przyjemnością.

Książeczki anglojęzyczne to wspaniały materiał autentyczny do wykorzystania na zajęciach. Aby jednak czytanie ich przyniosło namacalne efekty (których chcą przecież wszyscy – zarówno nauczyciele, jak i rodzice), warto wybrać książkę o powtarzalnej strukturze. Dzięki temu uczniowie szybko włączą się do czytania i zrobią to ze zrozumieniem! „Crunchy croc” ma kilka takich elementów, dlatego nie miałam wątpliwości, że sprawdzi się na zajęciach w przedszkolu. Jest upalny dzień w dżungli. Zwierzęta siedzą nieruchomo, by choć trochę się ochłodzić. Wszystkie, poza małą Coco. Coco jest bardzo głodnym krokodylem, który wyrusza do miasta w poszukiwaniu czegoś, co dałoby się zjeść. W tym celu odwiedza stragan z owocami, kawiarenkę oraz warzywniak. Czy w końcu zaspokoi swój głód? Oczywiście, że tak, a przy tym dostarczy nam mnóstwa okazji do nauki! Poniżej znajdziecie kilka moich propozycji zabaw; niektóre z nich są ściśle związane z opowiadaniem Sam Lloyd, inne tylko nim inspirowane. Pozwolą wam one wprowadzić lub powtórzyć słownictwo związane z częściami ciała, nazwy zwierząt oraz oczywiście to związane z jedzeniem. Pokażmy dzieciom, że czytanie książek to wspaniała zabawa!

Strona 26  Strona 27  Strona 28  Strona 29