Słysząc hasło „nauczanie w przedszkolu”, myślimy o jednym z pierwszych elementów charakterystycznych dla tego szczebla edukacji, jakimi są naklejki, stempelki czy inne znaczki. Jak najlepiej motywować maluchy do aktywnego uczestniczenia w zajęciach? Co zrobić, żeby spokojnie siedziały na dywanie? Standardowa odpowiedź brzmi: „Dać im naklejkę!”. I właśnie ten moment jest jednym z największych błędów popełnianych przez nauczycieli...

Nauczanie dzieci w wieku przedszkolnym to wbrew pozorom nie jest taka łatwa sprawa. Nauczyciel uczący przedszkolaki przede wszystkim musi wykazać się świetna znajomością języka obcego (pamiętajmy, że jest pierwszym wzorcem językowym jaki dostaje dziecko i te pierwsze wzorce zostają na zapamiętane na zawsze. Jeśli były złe, niestaranne lub nieprawidłowe, to takie pozostaną z dzieckiem na długo i bardzo trudno będzie się ich oduczyć). Konieczne jest również, aby nauczyciel wykazał się dużą kreatywnością i poradził sobie z brakiem strefowania (czytaj: występowaniem ławek szkolnych i oceniania, czyli często głównego narzędzia motywacji używanego w edukacji szkolnej).

Nauczanie przyjazne mózgowi ma kilka podstawowych filarów, jednym z nich jest motywacja, a dokładnie mówiąc: motywacja wewnętrzna.

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo chcą zdobywać nową wiedzę i umiejętności, proces uczenia się jest dla nich czymś naturalnym. Mało tego, uczenie się odbierają jako coś bardzo pozytywnego. Dla małego dziecka nagrodą samą w sobie jest satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, a nawet z samej pracy nad nim. Niestety, my dorośli bardzo skutecznie niszczymy tą naturalną chęć do nauki. Dajemy dzieciom nagrody i sprawiamy, że uczestniczą w zajęciach tylko dlatego, aby zdobyć naklejkę czy inną materialną gratyfikację. Mało tego, nagle okazuje się, że nagroda musi być progresywna i musi być zawsze. Co należy zrobić, by mały uczeń zaangażował się w swoją edukację?

Strona 42  Strona 43  Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47