W dziale znajdziesz

Brakuje Ci pomysłów na ciekawe zajęcia z języka angielskiego? Pracujesz z grupami zróżnicowanymi wiekowo? Zastanawiasz się jakie formy pracy będą odpowiednie do konkretnej grupy wiekowej? W tym dziale przedstawiamy Ci gotowe pomysły na zupełnie inne zajęcia w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej. Zrób to niestandardowo! Wyjdź poza schematy i wykorzystaj naturalne skłonności dzieci do zabawy, która uczy. Każda przedstawiona w czasopiśmie inspiracja zawiera:

 • pomysł na super zabawę edukacyjną
 • gotowy scenariusz zajęć z jej wykorzystaniem, uwzględniający etapy wprowadzenia tematu, utrwalenia wiadomości oraz sprawdzenia postępu w nauce,
 • zakres poznawanego słownictwa,
 • pomoce dydaktyczne,
 • piosenki i zabawy,
 • dodatkowe materiały do wycięcia i wykorzystania „od ręki”,

z których stworzysz magiczną i skuteczną lekcję dla najmłodszych. W każdym scenariuszu znajdziesz aktywności dostosowane do możliwości dzieci od 2. roku życia, warianty zabaw dla dzieci piszących i niepiszących, pomysły na pogodzenie zajęć w grupie mieszanej wiekowo.

Przykładowe artykuły:

 • Spring scavenger hunt - wyprawa poszukiwawcza w przedszkolnym ogródku
 • Personal hygiene – bąbelkowe eksperymenty
 • Ćwiczymy mnożenie - gra Ja mam, kto ma?

  Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty przynosi nauka poprzez zabawę. Gra Ja mam, kto ma? motywuje dzieci nie tylko do nauki mnożenia, ale uczy także skupienia i ćwiczy refleks, a przy tym nie wymaga dużych nakładów pracy nauczyciela.

 • Matematyczna wojna - dodawanie i odejmowanie w klasie I

  Pomysł na grę zrodził się w trakcie przygotowań do zajęć otwartych. Bardzo zależało mi na tym, by rodzice, zamiast usiąść z tyłu i obserwować, aktywnie uczestniczyli w lekcji. Chciałam, by wyszli, wiedząc, jak ważna jest nauka przez zabawę oraz jak oni, rodzice, mogą włączać się do tej nauki. „Matematyczna wojna” okazała się strzałem w dziesiątkę! Dzieci grały ze swoimi rodzicami. Dorośli cierpliwie czekali, aż dziecko policzy swoje działanie, jednocześnie sprawdzali poprawność wyniku. Satysfakcja z wygranej była ogromna, ale myślę, że przegrana z ukochaną mamą też była do zaakceptowania.

 • Poszukiwacze działań

  Zabawa „Poszukiwacze działań” jest propozycją, którą można wykorzystać w każdej grupie wiekowej. Jej formuła jest łatwa, dlatego zasady zrozumieją nawet przedszkolaki. Odrobinę więcej pracy wymaga ona od nauczyciela, zakłada jednak możliwość zaangażowania uczniów w przygotowanie wspólnej zabawy. Jest to idealny pomysł na utrwalenie poznanego materiału. Dzięki grze „Poszukiwacze działań” możemy doskonalić umiejętności matematyczne przede wszystkim w zakresie znajomości kolejności wykonywania działań oraz dodawania i odejmowania.

 • listopad - grudzień | 6 (16) 2019

  Are you ready? Here comes the Teddy!

  Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto, o którym warto pamiętać na zajęciach języka angielskiego. Możecie w tym dniu zorganizować misiową imprezę, na którą dzieci przyniosą własne pluszaki, przygotować misiowe przekąski i wykonywać misiowe zadania i wytwory plastyczne. Taka inicjatywa wymaga jednak wcześniejszego przygotowania i pewnie drobnych zmian organizacji dnia w celu wydłużenia zajęć lub połączenia grup. Jeżeli nie uda wam się zorganizować imprezy, śmiało zrealizujcie temat zwykłych zajęć z języka angielskiego. Proponujemy scenariusz zajęć dla edukacji przedszkolnej, którego bohaterem będzie właśnie pluszowy miś. Dodajemy również zabawę dodatkową dla grup, które już poznały nazwy emocji i sporo materiałów do druku.

 • listopad - grudzień | 6 (16) 2019

  Teddy Bear and Friends

  25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, wykorzystaj ten dzień do nauki i/lub powtórzenia słownictwa związanego również z innymi zabawkami, a także przyimkami miejsca. Proponujemy scenariusz zajęć, który można zmodyfikować – w zależności od poziomu grupy, możesz zmieniać ilość wprowadzanego słownictwa. Scenariusz sprawdzi się też jako wprowadzenie do tematu zbliżających się mikołajek.

 • wrzesień - październik | 5 (15) 2019

  Our classroom rules

  Proponujemy pomysł na wprowadzenie lub przypomnienie zagadnień związanych z zasadami pracy na lekcjach, tj. classroom management. To bardzo ważny element, od którego może zależeć sukces prowadzonych przez cały rok zajęć. Idealnym rozwiązaniem jest zaznajomienie uczniów z zasadami pracy na lekcji w formie zabawy, co pokaże, jak ważna jest miła atmosfera na zajęciach i jak wiele zależy właśnie od dzieci. W proponowany scenariusz nauczyciel może wpleść zagadnienia, które według niego są najbardziej przydatne.

 • wrzesień - październik | 5 (15) 2019

  Hooray! Hooray! It's a Halloween Day!

  O Halloween warto wspomnieć na zajęciach z angielskiego, bo to element kultury tego języka. Dodatkowym atutem jest fakt, że dzieci bardzo lubią ten temat i żywo na niego reagują. Zanim oddacie się szaleństwu i zabawie, warto wprowadzić i utrwalić słownictwo, które związane jest z Halloween. W tym pomoże opublikowany w czasopiśmie scenariusz.

 • lipiec - sierpień | 4 (14) 2019

  Eat with your hands!

  Wakacje to w przedszkolach często czas powtórek i utrwalania materiału poznanego na zajęciach z języka angielskiego w ciągu całego roku szkolnego. To bardzo rozsądne rozwiązanie. Po pierwsze, kluczem do sukcesu w nauczaniu języka jest spiralne powracanie do tych samych tematów, aby uczniowie dobrze je opanowali. Po drugie, frekwencja na wakacyjnych lekcjach jest zawsze niższa, a szkoda byłoby, aby część uczniów ominęły nowe, ważne zagadnienia. Proponujemy kreatywny pomysł na przypomnienie zagadnień związanych z jedzeniem. Publikujemy scenariusz zajęć i potrzebne materiały.

 • lipiec - sierpień | 4 (14) 2019

  Let’s be active!

  Zajęcia na świeżym powietrzu kojarzą się zwykle z okresem przedwakacyjnym, ale czy takie zajęcia można i warto przeprowadzić również we wrześniu? Oczywiście, że tak! Na zewnątrz nie ograniczają nas ławki i przestrzeń klasy, takie zajęcia są nie tylko bardzo atrakcyjne dla dzieci, ale również efektywniejsze niż zajęcia w klasie, ponieważ ruch, zabawa i emocjonalne zaangażowanie wzmacniają procesy uczenia się i zapamiętywania. Dlatego póki pogoda na to pozwala, zapoznajcie się ze scenariuszem i zabierzcie swoją klasę na boisko szkolne, łąkę lub plac zabaw.

 • maj - czerwiec | 3 (13) 2019

  Treasure hunt. Pirackie stacje

  Proponujemy scenariusz z wykorzystaniem pomysłu na stworzenie stacji, na których czekać będą na dzieci kolejne zaplanowane przez nauczyciela aktywności. Zarówno poszukiwanie skarbów, jak i motyw piracki cieszą się popularnością i wśród dziewczynek, i wśród chłopców.

 •  
   
  To Top ↑