Kasia Niemiec przygotowała scenariusz wiosennego przedstawienia dla dzieci. Jest on na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać, zarówno jako przedstawienie wielkanocne, jak również na Dzień Matki, a nawet na zakończenie roku szkolnego czy przedszkolnego. Dodatkowo historia niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie wychowawcze – mówi o tolerancji, akceptacji inności i przyjaźni.
Scenariusz jest tak skonstruowany, że można go wykorzystać zarówno w dużej, jak i małej grupie. To od nauczyciela zależy, czy w przedstawieniu wystąpi siedem biedronek, czy tylko dwie, albo nawet (po lekkiej modyfi kacji tekstu) jedna. To wy zdecydujecie, czy gąsienicą będzie ta sama osoba w każdej scenie, czy za każdym razem ktoś inny. Na pewno uda się uniknąć sytuacji, w której dziecko pozostaje bez roli. Na pierwszy rzut oka, scenariusz może wydawać się długi i skomplikowany, jeśli jednak przyjrzycie się bliżej – zobaczycie, że tekst jest rymowany i rytmiczny, a dzięki powtarzalności schematu wiele kwesঞ i jest takich samych w różnych scenach lub różnią się niewielkimi szczegółami. To wszystko sprawia, że po zabawach opartych na tekstach przedstawienia, dzieci zapamiętają je mimowolnie, bez konieczności wyuczania się ich na pamięć.
Od czego zacząć?
Na początek, trochę przewrotnie, wskażę czego nie robić. Nie rozdawajcie ról dzieciom, nie uczcie ich tekstów na pamięć, nie informujcie, że przygotowują się do bardzo ważnego przedstawienia i dlatego muszą się skupić i skoncentrować,