Hello!

Nareszcie wiosna za rogiem, więc przybywamy z pomysłami na kolorowe zajęcia. Podczas wiosennego storytellingu i lekcji poświęconych pracom ogrodniczym świetnie sprawdzi się ABC ogrodnicze inspirowane przygodami Maisy ogrodniczki, dzięki której uczniowie z łatwością zapamiętają słówka związane z poszczególnymi etapami prac ogrodowych. Aby zilustrować uczniom nazwy sprzętów ogrodniczych, skorzystajcie z dołączonego do czasopisma plakatu Gardening.

 

Wiosna tętni kolorami, zatem na zajęciach nie powinno ich zabraknąć! W dziale „Out of the box” prezentujemy wiosenną rymowankę, która w połączeniu z filcową tablicą pokaże uczniom prawdziwą magię wiosny. W ciepłe wiosenne dni warto włączyć więcej ruchu do zajęć i przenieść aktywności na zewnątrz, więc wykorzystajcie proponowane przez nas wiosenne zabawy językowe, które na pewno będą efektywne i przyniosą wiele radości.

 

Jak wiosna – to Wielkanoc. Na początek mamy dla Was scenariusz wielkanocnych zajęć metodą stacji, która jest lubiana przez uczniów, dostarcza im wielu pozytywnych emocji, angażuje i pobudza do pracy. Nie zabrakło również propozycji na zajęcia z wielkanocnymi i wiosennymi rymowankami oraz piosenkami, które są bardzo pomocne podczas zapamiętywania słownictwa i nauki wypowiadania całych zdań.

 

W kwietniu przypada również World Health Day (7 kwietnia). To dobra okazja do przeprowadzenia aktywności, które nie tylko przemycą słownictwo z zakresu żywienia i sportu, ale również oswoją najmłodszych ze szpitalem i lekarzami. W dziale „Freestyle” proponujemy ciekawy projekt szpitala, który posłuży do odgrywania scenek i oswajania z mówieniem. Do czasopisma dodajemy też plakat przedstawiający szpital, który na pewno będzie pomocny.

 

Z okazji English Language Day (23 kwietnia) zabierzcie uczniów na wycieczkę do Londynu! Proponujemy piosenki, rymowanki gry, pomoce DIY oraz zabawy ruchowe, które sprawią, że uczniowie będą się świetnie bawić, a przy okazji poznają bliżej Londyn. Kiedy będziecie już w Londynie, nie zapomnijcie wsiąść do czerwonego autobusu i podjechać na herbatkę do królowej! Warto też skorzystać z różnych gier, aby utrwalić słownictwo związane z Londynem, np. Dobble, które znajdziecie w strefie premium online. Granie w Dobble to jeden z najskuteczniejszych i najprzyjemniejszych sposobów na naukę oraz utrwalenie słownictwa. O tym, co jeszcze można zrobić z grą Dobble, aby wykorzystać jej możliwości, możecie przeczytać w artykule „Nietypowe sposoby na Dobble”.

 

Na koniec (albo na początek) zadbajcie o swój angielski! W dziale „You can do it” znajdziecie 5 prostych sposobów na utrzymanie swojego poziomu językowego.

 

Pięknej wiosny!

Anna Stelmach

GET INSPIRED

Wielkanoc metodą stacji

Wprowadzanie różnorodnych metod oraz narzędzi pracy to ważny element zajęć. Rolą nauczyciela jest zainteresowanie uczniów przedmiotem i utrzymanie na odpowiednim poziomie ich ciekawości poznawczej. Stacje zadaniowe to jedna z metod aktywizujących, która idealnie sprawdza się na lekcjach powtórzeniowych oraz utrwalających materiał. Można ją przeprowadzić pracując w grupach, parach oraz indywidualnie.

MAKE IT FOR FREE

Keep calm and stay healthy!

IInternational Health Day to dobra okazja, żeby przemycając słownictwo z zakresu żywienia i sportu przypomnieć dzieciom, co jest ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zatem – czas ruszyć głową: zadbać o dietę i ruch.

NO TIME FOR FLASHCARDS

Wiosenne zabawy językowe

Wiosną warto włączyć więcej ruchu do zajęć i przenieść klasowe aktywności na szkolne boisko czy do parku. Uczniowie w ostatnim czasie spędzali wiele godzin przed ekranem, dlatego stworzenie listy wiosennych zabaw językowych pozwoli wam zmotywować ich do nauki i zapewni wiele pozytywnych emocji, które są niezbędne, aby nauka była efektywna.

STORYTELLING IS FUN

Maisy Grows a Garden czyli wiosenne ABC ogrodnicze

Na wiosenny storytelling i lekcje inspirowane pracami ogrodniczymi idealnie sprawdzi się książka Maisy Grows a Garden. Kopanie, sadzenie, podlewanie, wyrywanie chwastów – to dzięki ciężkiej pracy warzywa rosną wyśmienicie! Książka w prosty i czytelny sposób przybliża kolejność prac ogrodowych (digging, planti ng, tending, fi rst growth, weeding, vegetables). Co więcej, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ożywają ilustracje! Wystarczy jedno pociągnięcie wystającej ze strony strzałki, aby wprawić je w ruch. Jeśli planujecie wiosenne tematy na zajęciach – koniecznie przetestujcie zabawy inspirowane przygodami Maisy ogrodniczki.

CULTURE PLEASE

Tea with the queen

Chyba każdy nauczyciel angielskiego, a także osoba ucząca się tego języka, chociaż raz w życiu chciałaby spotkać (albo choć z daleka zobaczyć) królową Elżbietę II. Mnie marzy się wspólna herbatka, ale niestety – jako zwykłej śmiertelniczce raczej nie będzie mi dane stanąć twarzą w twarz z angielską królową. Znam jednak sposoby, dzięki którym wy i wasi uczniowie będziecie mogli cieszyć się jej towarzystwem na swoich zajęciach.

Trip to London

Londyn – pulsująca życiem, różnorodna i pełna zabytków stolica Wielkiej Brytanii od lat należy do najchętniej odwiedzanych miast na świecie. W ramach zajęć kulturowych – szczególnie z okazji English Language Day (który przypada na 23 kwietnia) – warto przybliżyć uczniom najważniejsze informacje o Londynie. Zapraszam do wykorzystania pomysłów, które zaangażują uczniów poprzez muzykę, ruch i zabawę.

YOU CAN DO IT

Zadbaj o swój angielski w 5 prostych krokach

Dołujesz się myślą o tym, jak pogarsza się twój angielski? Biczujesz się za to, że jesteś magistrem anglistyki, a uciekają ci słówka? Jeżeli uczysz zbyt wiele grup/zbyt długo na podstawowym poziomie – to całkowicie normalne. Nie używasz, czyli zapominasz. Nie denerwuj się tym ani sobie tego nie wyrzucaj. Nie warto się tym zamartwiać – trzeba działać! A ja uchylę rąbka tajemnicy, jak sobie z tym radzę.

FREESTYLE

Hospital theme, czyli aktywności w ramach World Health Day

Wiele już powiedziano na temat zdrowego trybu życia i odżywiania, a wasi uczniowie z pewnością potrafi ą sklasyfi kować junk and healthy food oraz wiedzą, jak dokładnie umyć ręce. Jednak czasem profi laktyka nie wystarczy, a wizyta u specjalisty jest niezbędna. I nie ma w tym nic złego! W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, który przypada na 7 kwietnia, przedstawiam propozycje aktywności, które pomogą w oswojeniu najmłodszych z lekarzami i szpitalem.

1, 2, 3 RHYME WITH ME

Easter is coming soon

Wraz z nadejściem wiosny wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Są to najbardziej radosne i kolorowe święta w całym roku. Przygotowałam kilka pomysłów, które przydadzą się w nadchodzącym czasie. Jak wiadomo – rymowanki i piosenki są bardzo pomocne w trakcie zajęć, a ponadto dzieci szybciej zapamiętują słownictwo i w łatwy sposób uczą się wypowiadania całych zdań oraz struktur gramatycznych. Piosenki, które przygotowałam, powstały przy współpracy z Old School Play.

AT THE START

Nietypowe sposoby na Dobble

Granie w Dobble to niewątpliwie jeden z najskuteczniejszych i najprzyjemniejszych sposobów na naukę i utrwalenie słownictwa na zajęciach językowych. Większość nauczycieli korzystających z tej gry stosuje się do standardowych pięciu możliwości rozgrywki proponowanych przez producenta, jednak w 31 okrągłych kartach drzemie zdecydowanie większy potencjał niż tylko jak najszybsze znajdowanie i nazywanie wspólnych symboli pomiędzy kartami. Co jeszcze można zrobić z grą Dobble, żeby jak najefektywniej wykorzystać jej możliwości?

OUT OF THE BOX

Spring ideas

Od dawna zachwyca mnie wieloznaczność angielskiego odpowiednika polskiego słowa „wiosna”. Bo przecież spring, jak podają słowniki, to nie tylko nazwa pory roku, ale także: sprężyna, krynica, źródło, a w wersji czasownikowej to spring znaczy skoczyć, wyrosnąć, pękać, tryskać itp. Ileż w tym nieokiełznanej energii i radości życia! I czymże jest wiosna, jeśli nie tymi wszystkimi słowami właśnie? Czyż to nie jest prawdziwa sprężyna, która pozwala światu odbić się po zimowym zastoju? Taką wiosnę zaserwujmy naszym uczniom na zajęciach językowych. Niech tętni kolorami, niech będzie pełna zmian, ruchu i życia!

 

To Top ↑