Nad doborem pomysłów i jakością merytoryczną tego wydania czuwała Dominika Piechowicz – lektorka języka angielskiego, właścicielka szkoły językowej, autorka materiałów edukacyjnych i twórczyni bloga www.funglish.pl

 

Witajcie!

 

Wraz z kolejnym numerem przybywamy z masą genialnych pomysłów i inspiracji. Od poprzedniego wydania „Get Creative!” nasza rzeczywistość znacząco się zmieniła, jednak pasja do nauczania z pewnością nie! Czego dowodem są przygotowane przez nauczycielki-pasjonatki materiały, które możecie wykorzystać nie tylko w nadchodzących miesiącach, ale także wracać do nich w nieskończoność! Oczywiście nie brakuje w nich inspiracji pomocnych w odnalezieniu się w nowych realiach.

Proponuję rozpocząć wiosenno-letnią przygodę od działu „You can do it” i sprawdzić, jak skutecznie można ćwiczyć język angielski w domowym zaciszu. Jestem pewna, że propozycje zawarte w dziale „Freestyle” – na wykorzystanie kolorowego papieru oraz klocków Lego do nauki – również okażą się strzałem w dziesiątkę!

W nadchodzących słonecznych miesiącach można bardziej skupić się na otaczającej nas przyrodzie – dlatego stawiamy na owocowe inspiracje. Jeden z naszych polskich skarbów narodowych – jabłko – przewija się w dziale „Get inspired” wśród aktywności w scenariuszu Fruit Day i Apple juice, please. Oczywiście towarzyszą mu inne owoce bliskie sercom maluchów. Scenariusz w dziale „Kids on stage” z pewnością podbije serca Wasze i uczniów. Kto nie lubi historyjki o Czerwonym Kapturku? Na pewno będzie gościł na niejednej scenie.

W tym numerze znajdziecie również wspaniałe pomysły na wirtualne podróże językowe, które urozmaicą Wasze zajęcia, również online. A może oprócz podróży zagranicznych zaproponujecie uczniom podróż w kosmos? Zajrzyjcie do artykułu Zoom, zoom, zoom, let’s go to the moon!.

Dział „Storytelling is fun” opanował prawdziwy ocean pomysłów, przed Wami wyprawa do tętniącego życiem oceanu i kreatywne pomysły na wakacyjno-morskie zajęcia! Zwierzęta morskie spotkacie również w dziale „1, 2, 3 rhyme with me” wśród nietypowych pomysłów na wykorzystanie piosenki Where Are Sea Animals?. Na koniec nadzieja na to, że każdy z nas niedługo będzie miał możliwość skorzystania z pomysłów na outdoor games.

 

Życzę Wam owocnej lektury i morza inspiracji.

 

Dominika Piechowicz

GET INSPIRED

Fruit Day w przedszkolu

Owoce są bardzo smaczne i mają wiele wartości odżywczych, dlatego warto o nich mówić i zachęcać dzieci do ich jedzenia. Ponadto 1 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Owoców, to idealny pretekst do nauki i utrwalenia słownictwa w tematyce owocowej. Zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszem, który przygotowaliśmy z myślą o najmłodszych.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Apple juice, please

W maju wszystko dookoła się zieleni i kwitnie, stragany i nasze stoły uginają się pod niezliczonymi ilościami różnorakich owoców chętnie jedzonych przez dzieci. Ten okres to świetna okazja, by zapoznać uczniów z nazwami owoców w języku angielskim, a jeśli już je znają warto przeprowadzić zajęcia powtórkowe.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

MAKE IT FOR FREE

Zoom, zoom, zoom, let’s go to the moon!

Moon Day upamiętnia dzień, w którym człowiek po raz pierwszy chodził po Księżycu. To dobry powód, żeby na chwilę stać się odkrywcami i wybrać w pozaziemską podróż. Zbudujcie swoje rakiety, zamieńcie się w astronautów i w drogę!

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

KIDS ON STAGE

Little Red Riding Hood

Zastanawialiście się kiedyś, z jaką bajką najlepiej zmierzyć się na scenie? Jaką wybrać? Czym się kierować? Należy zadbać o to, aby dzieci: dobrze poznały i zrozumiały historię, polubiły bohaterów i starały się z nimi utożsamiać w zabawach dramowych, najpierw bawiły się historią, a potem ją odgrywały. Aby skrócić tę drogę należy wybrać bajkę, którą dzieci już dobrze znają w języku ojczystym. Dzieci nie muszą poznawać fabuły, a nauczyciel nie musi się upewniać, że ją dobrze zrozumiały i może się skoncentrować na innych aktywnościach. Dlatego proponujemy scenariusz oparty na historii „Czerwonego Kapturka”.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

NO TIME FOR FLASHCARDS

Let’s try some outdoor games

Przyjemna pogoda zachęca do wyjścia z sal lekcyjnych. Warto przygotować listę zabaw, które można przeprowadzić na dworze. Przedstawiamy kilka topowych outdoor games, dzięki którym połączycie powtórki słownictwa z ruchem na świeżym powietrzu.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

STORY TELLING IS FUN

Storytime

Prowadząc zajęcia istotne jest, aby uczniowie wiedzieli, jakiego typu aktywność zaraz się rozpocznie. Tego rodzaju rutyna daje im poczucie bezpieczeństwa i wprowadza porządek, a nauczycielowi ułatwia organizację i realizację planu zajęć. Proponujemy kilka prostych sposobów, które dadzą uczniom czytelny znak, że nadchodzi czas aktywnego czytania!

The Very Silly Shark – czyli prawdziwy ocean pomysłów

Przed nami wyprawa do zakamarków tętniącego życiem oceanu. Sprawdzimy, jakie zwierzęta kryją się w morskiej toni i czy aby na pewno każde z nich ma przyjacielskie zamiary. Jeśli macie ochotę na porządną dawkę kreatywnych pomysłów na wakacyjno-morskie zajęcia ten artykuł jest dla was!

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

HI TECH

Wirtualne podróże językowe

Wakacje kojarzą nam się z podróżami językowe i zwiedzaniem świata. Warto pamiętać, że możliwość komunikacji podczas wyjazdów zagranicznych jest jednym z głównych powodów, dla których uczymy się języka angielskiego. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na podróże. Na szczęście, istnieją aplikacje, które pomagają poznać piękne miejsca bez wychodzenia z domu. Wykorzystajcie je w szkole!

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

YOU CAN DO IT

Angielski w domowym zaciszu

Jako nauczyciele angielskiego pewnie często słyszycie od rodziców pytanie: W co się bawić z dziećmi, aby przy okazji uczyły się języka i czy da się to robić bez płynnej znajomości języka angielskiego? Tak! Można z dziećmi powtarzać i ćwiczyć język przy okazji chociażby codziennych spraw i obowiązków. Podczas drogi do przedszkola czy szkoły, mycia rąk lub zębów, przy obiedzie, przed snem, a nawet rysując, czy oglądając bajkę. Warto zaproponować rodzicom zabawy, które opisuję w niniejszym artykule. Ale oczywiście większość z nich możecie również wykorzystać w swoich grupach przedszkolnych czy szkolnych.

FREESTYLE

Papierowa improwizacja

Prędzej czy później nauczyciel znajduje się w sytuacji, w której, nagle, na poczekaniu, musi wymyślić coś z niczego. Podczas krytycznych momentów, warto wykorzystywać to, co akurat mamy pod ręką, w większości tych sytuacji tym czymś będzie kolorowy papier. Dzielimy się pomysłami na wykorzystanie kolorowego papieru w letnim okresie, kiedy myśli wędrują raczej ku morzu i plaży, a każde odstępstwo od szarych kserówek będzie witane przez uczniów entuzjastycznie.

Sposoby na wykorzystanie klocków Lego na lekcji

Klocki Lego mają już ponad 60 lat, a wciąż budzą zachwyt wśród dzieci i dorosłych. Czy wiecie, że ich nazwa pochodzi od dwóch duńskich słów Leg Godt, co oznacza tyle, co „baw się dobrze”? Klockami Lego można się świetnie bawić, a tym bardziej można je wykorzystać do nauki. Przygotowaliśmy kilkanaście pomysłów, jak wykorzystać klocki na zajęciach z języka angielskiego.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

1, 2, 3 RHYME WITH ME

Where Are Sea Animals?

Letni czas niezmiennie kojarzy nam się z plażowaniem oraz nadmorskimi przygodami, okraszonymi promieniami słońca. To doskonały pretekst, by zapoznać uczniów z tajemniczymi stworzeniami zamieszkującymi podmorskie głębiny. Piosenka Where Are Sea Animals? posłuży jako pretekst do poszerzenia słownictwa związanego z morskimi zwierzętami, a także poćwiczenia przyimka miejsca on.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

To Top ↑