Słoneczne wakacje dobiegły końca, mam nadzieję, że odpoczęliście i szukacie pomysłów na zajęcia w nowym roku szkolnym, bo przybywamy z pomocą! W bieżącym numerze przygotowaliśmy superpomysły na aktywne zajęcia.

 

Początek roku szkolnego to dobra okazja do przyzwyczajania uczniów do porozumiewania się podczas zajęć w języku angielskim. Do tego potrzebna jest znajomość słownictwa używanego na lekcjach, więc szczególnie przydadzą się angielskie nazwy np. przyborów szkolnych. Już podczas pierwszych godzin nauki warto wprowadzić potrzebny materiał, dlatego podpowiadamy, jak to zrobić w ciekawy sposób – za pomocą popularnego programu PowerPoint.

 

Dobrym pomysłem na początek roku szkolnego jest również wprowadzenie klasowej rutyny, dzięki której łatwiej jest kontrolować przebieg lekcji i utrzymać ład. Myślicie, że rutyna = nuda? Nie zawsze! Sprawdźcie wskazówki od Dominiki Piechowicz.

 

W październiku przypada Światowy Dzień Mycia Rąk, temat higieny jest nam teraz szczególnie bliski, dlatego podpowiadamy, jakie aktywności przeprowadzić z dziećmi w tym dniu i jednocześnie edukować poprzez zabawę, zatem Don’t spread your germs. Wash your hands! W tym samym dziale („Make it for free”) pokazujemy również, jak z niczego przygotować crafty, które w angażujący sposób pozwolą wprowadzić i utrwalić zagadnienia pogodowe.

 

Pogoda ma wpływ na samopoczucie, a jesień wyjątkowo zmiennym nastrojom, nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Zajęcia językowe mogą być dobrą okazją do spotkania z uczuciami, a dzieci, nazywając je w języku angielskim, nauczą się je odczytywać i rozpoznawać. Zobaczcie nietypowe pomysły na rozmowy o pogodzie i emocjach z wykorzystaniem tablicy filcowej.

 

Pozostając przy temacie emocji... przerażająco-śmieszne inspiracje książkowe na halloweenowe zajęcia znajdziecie w dziale „Storytelling is fun”.

 

Zapraszam również do działu „Get inspired”, w którym jak zawsze czekają gotowe scenariusze zajęć, tym razem będziemy spacerować po domu, nazywać pomieszczenia i meble, a nawet szukać pluszowego misia! Tylko czy na pewno będzie w domu? W końcu jego święto – Teddy Bear Day już 25 listopada… zobaczcie, gdzie pluszak spędza ten dzień i dlaczego lisica Roxy bardzo chce go odnaleźć. Tym samym powtórzcie z dziećmi nazwy leśnych zwierząt i zaśpiewajcie wesołą piosenkę.

 

Przeczytajcie również, jakie gry i zabawy sprawią, że uczniowie szybciej zapamiętają reguły gramatyczne i słownictwo. A także sprawdźcie propozycje aktywności i zabaw z elementami kodowania.

 

Korzystając z okazji, serdecznie zapraszam Was na konferencję Get Creative Now – już 24 października 2020 r. Takiej konferencji jeszcze nie było! Szukajcie szczegółowych informacji na stronie www.getcreativenow.pl i na fanpage’u Get Creative.

 

Pozdrawiam i powodzenia!

Anna Rusin
redaktor prowadząca

GET INSPIRED

Teddy bear is in my house!

Pluszowy miś to przyjaciel dzieci i dorosłych, dlatego za każdym razem, gdy pojawia się na zajęciach, wywołuje uśmiech! Podczas proponowanych zajęć – odpowiadając na pytania misia – uczniowie utrwalą słownictwo związane z domem, a dzięki zabawom będą w ruchu. Jednak co się wydarzy, jeśli miś się schowa? Podczas tej lekcji poszukamy go razem!

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

My house – nazwy pomieszczeń

Dzieci w wieku przedszkolnym przeważnie potrafią nazwać pomieszczenia w ojczystym języku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznały te nazwy również w języku angielskim. To idealny temat, który można połączyć chociażby z powtórką nazw członków rodziny lub czynności. W scenariuszu został przedstawiony pomysł dość oryginalny, który zakłada rozpoznawanie pomieszczeń przez słuchanie dźwięków towarzyszących wykonywaniu różnych czynności, jak np. mycie rąk, gotowanie, chrapanie, oglądanie TV. Taką aktywność możecie wykorzystać zarówno na zajęciach stacjonarnych, jak i online.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

MAKE IT FOR FREE

Ekologicznie o pogodzie

Nie jest tajemnicą, że anomalie pogodowe są ściśle związane z tym, jak traktujemy naszą planetę i jak świadomie dbamy o środowisko naturalne, w którym przyszło nam żyć. Przedstawiamy propozycje projektów pogodowych, które w ciekawy i angażujący sposób pozwolą wprowadzić i utrwalić zagadnienia pogodowe. Równolegle pokażą uczniom, że przedmiotom pozornie przeznaczonym na śmietnik możemy dać drugie życie.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Don’t spread germs. Wash your hands!

Temat higieny można potraktować z uśmiechem i edukować poprzez twórczą zabawę. Dobrą okazją do zajęć poświęconych higienie jest Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony 15 października. Takie zajęcia mają szansę stać się jednymi z atrakcyjniejszych!

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

NO TIME FOR FLASHCARDS

Grammar is easy!

Gramatyka bywa zmorą wielu uczniów, ale istnieją pewne sposoby na zmianę ich nastawienia. Najlepszymi z nich są gry i zabawy gramatyczne, które odpowiednio dostosowane i wplecione w zajęcia sprawiają, że nauka staje się zabawą, a struktury gramatyczne są zapamiętywane nieświadomie. Przedstawiamy kilka uniwersalnych pomysłów na aktywności, które ułatwią zapamiętanie słownictwa i reguł gramatycznych.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

STORYTELLING IS FUN

What’s in the Witch’s Kitchen?

Halloween jest nieodzowną częścią lekcji kulturowych, dlatego planując jesienne zajęcia warto przemycić treści inspirowane tym wydarzeniem. Przebieranki, strachy i słodycze to zdecydowanie ulubione klimaty wszystkich dzieci niezależnie od wieku czy kraju, w którym żyją. Moda na Halloween zaowocowała ogromną różnorodnością tytułów książek o czarownicach, duchach, szkieletach, czarnych kotach itd. Co najważniejsze, z pozoru przerażające postaci przedstawione zostają w bardzo humorystyczny sposób. Pozwala to najmłodszym odbiorcom oswajać najróżniejsze strachy. Jeśli jesteście gotowi na przerażająco-śmieszne inspiracje książkowe, zapraszamy do lektury!

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

HI TECH

My classroom

Podczas lekcji języka angielskiego ważne jest, aby zarówno nauczyciel, jak i uczniowie używali tego języka jak najczęściej, nie tylko w ramach wykonywanych zadań, ale również porozumiewali się po angielsku między sobą podczas lekcji. Do tego potrzebna jest znajomość słownictwa używanego na lekcjach, więc szczególnie przydadzą się angielskie nazwy np. przyborów szkolnych. Już podczas pierwszych godzin nauki warto wprowadzić potrzebny materiał, dlatego podpowiadamy, jak to zrobić w ciekawy sposób – za pomocą popularnego programu PowerPoint.

YOU CAN DO IT

Coding Offline, czyli zabawy z elementami kodowania

Umiejętność zakodowania i odkodowania informacji rozwija w dzieciach zdolność logicznego myślenia i wnioskowania, kształtuje dziecięcą wyobraźnię, co sprawia, że coraz więcej zabaw z elementami kodowania pojawia się w dzisiejszej edukacji. Jak wykorzystać to w nauce języka i jakie przyniesie to korzyści?

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Rutyna nie znaczy nuda

Tzw. classroom routine – klasowa rutyna to zestaw elementów powtarzanych regularnie podczas zajęć. Dzięki niemu nauczycielowi łatwiej jest kontrolować przebieg lekcji i utrzymać ład, a uczniowie czują się komfortowo i bezpiecznie. Klasowa rutyna jest tak samo ważna na każdym etapie nauczania, niezależnie od przedmiotu i wieku osób uczących się. Słyszysz rutyna, myślisz nuda? Otóż nie zawsze! Przekonamy was, że nuda i rutyna wcale nie muszą iść w parze, za rękę, jak nasi mali uczniowie wchodzący do sali.

FREESTYLE

Prawdziwe emocje w filcowej odsłonie

Jakiś czas temu autorkę artykułu – Agnieszkę Filipkowską urzekły piękne filcowe wycinanki, których wykonanie nie wymagało szycia i wydawało się nie przekraczać możliwości przeciętnego użytkownika nożyczek. Szybko skonstruowała własną tablicę i zaczęła ją testować na zajęciach. Okazała się strzałem w dziesiątkę. O tym jak wykorzystać tablicę filcową na zajęciach poświęconych emocjom i pogodzie przeczytacie w artykule. A więcej na temat samej tablicy można przeczytać na blogu autorki www.angnieszka.pl.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

1, 2, 3 RHYME WITH ME

Where is Eddie, my teddy bear?

25 listopada obchodzimy jedno z ulubionych świąt uczniów, czyli Teddy Bear Day. Warto świętować ten dzień na zajęciach języka angielskiego. Skorzystajcie z pomysłów, które z pewnością sprawdzą się w tym dniu! Zobaczcie, gdzie pluszak spędza ten dzień i dlaczego lisica Roxy bardzo chce go odnaleźć. Tym samym powtórzcie z dziećmi nazwy leśnych zwierząt i zaśpiewajcie wesołą piosenkę.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

To Top ↑