Lato, wakacje – najlepszy czas na odpoczynek i... zbieranie pomysłów. W końcu najbardziej kreatywny jest wypoczęty umysł! Zapraszam do lektury kolejnej porcji przygotowanych przez nas inspiracji, które, mamy nadzieję, natchną Was do przeprowadzenia wyjątkowych lekcji w nadchodzącym roku szkolnym!

Powakacyjny czas to często czas przypominania uczniom, jak dużo już potrafi ą, dlatego tym razem w naszym dziale „Get inspired” znajdziecie dwa artykuły z pomysłami na powtórkę zrealizowanego już materiału – dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zobaczycie też, jak przyjemnie nawiązać do szalonego pomysłu z poprzedniego numeru czasopisma jednej z naszych autorek – wybierzcie się z nami ponownie na planety kształtów! Dla tych z Was, którzy jednak wolą pozostać na Ziemi, też mamy wyjątkową propozycję – podróż dookoła świata, podczas której ponownie odwiedzimy kraje anglojęzyczne.

A jeżeli w te wakacje przyszło Wam pracować, spieszymy z inspiracjami na czasie – na wakacyjne projekty, ciekawe lektury i zupełnie nietypowe biwakowanie. Podpowiemy Wam również, jak kreatywnie wykorzystać zalegające w nauczycielskich szufl adach „przyda się” oraz co kryje się pod hasłem „ocecnianie kształtujące” i jak przygotować się do jego wdrożenia.

Miłej lektury i udanego wypoczynku!

Marysia Bursche

redaktor merytoryczna

GET INSPIRED

Powtórkowe szaleństwo

Koniec roku szkolnego to idealny moment na wszelkiego rodzaju powtórki i podsumowania, nawet z najmłodszymi dziećmi. Powtórzenie materiału nie zawsze musi być czymś nudnym i przykrym dla ucznia. W tym scenariuszu przygotowałam dla was kilka różnych pomysłów, które fantastycznie zaangażują waszych podopiecznych. Są niezwykle proste i nie wymagają wcześniejszego przygotowania materiałów. Można je też wykorzystać podczas normalnych lekcji w trakcie roku szkolnego.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Powrót na planety kształtów

Pamiętacie planety kształtów? Dzisiaj przeżyjemy kolejną przygodę wśród kwadratowych chmur i trójkątnych wiśni. Na ostatnich zajęciach razem z uczniami pomogliśmy kształtom rozwiązać międzyplanetarny konfl ikt, ucząc się przy okazji słownictwa związanego z owocami, przyborami kuchennymi, kolorami i kształtami oczywiście. Nasza przygoda zakończyła się uroczystym piknikiem, na którym zebrali się wszyscy mieszkańcy Układu Kształtów. Piknik okazał się wielkim sukcesem, zabawa trwała tygodniami, ale po jej zakończeniu pojawił się mały problem – jak posprzątać ten cały popiknikowy bałagan?

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Fox on the box, czyli historia pewnego głodnego liska

Czy w dobie technologii, w świecie zdominowanym przez smar???? ony i tablety jest miejsce na proste, urokliwe i niezwykle mądre historie? Udowodnię wam dzisiaj, że tak. I że nawet najprostsza i krótka książka może być początkiem fascynującej podróży. Nawet jeśli ta podróż rozpoczyna się pewnego letniego popołudnia w okolicach zagrody, gdzie pewien baaardzo głodny lis stara się za wszelką cenę zdobyć coś do zjedzenia. Pełna humoru, wartkiej akcji i niespodziewanego zakończenia historia lisa opowiedziana w książce Fox on a box wydawnictwa Usborne to lektura obowiązkowa nie tylko dla dzieci, które kochają psotne zwierzaki. Koniecznie muszą poznać ją ci, którzy poprzez czytanie książek pragną rozwijać zdolności językowe swoich uczniów oraz własnych dzieci.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

MAKE IT FOR FREE

Patent na „przyda się”

Na pewno pamiętacie artykuł z pierwszego numeru „Get Crea???? ve”, w którym pokazywaliśmy niecodzienne wykorzystanie codziennych przedmiotów. Czas na kolejną superdawkę inspiracji, szczególnie że właśnie zakończyliśmy rok szkolny, a nauczycielskie biurka nierzadko skrywają prawdziwe skarby. Opisane poniżej pomysły są również świetnym pretekstem do powtórki materiału poprzez zabawę.

NO TIME FOR FLASHCARDS

Wakacyjne projekty

Wakacje… cóż to za wspaniały czas! Po wielu miesiącach wytężonej pracy nareszcie nadszedł wyczekiwany odpoczynek – najlepiej nad morzem lub w górach. Często jednak, zanim „oddelegujemy się” na urlop, bierzemy udział w różnego rodzaju półkoloniach lub innych letnich zajęciach. Nie są to standardowe lekcje, ale oczekuje się, że będą jeszcze bardziej kreatywne niż te prowadzone w ciągu roku. Nic dziwnego – podczas wakacji dzieci potrzebują nie tylko odpocząć, ale również przeżyć prawdziwe przygody. Jak jednak to zrobić, skoro całe 10 miesięcy zmagań za nami i pomysły w nawet najbardziej kreatywnej głowie już się wyczerpują?

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

That’s not my student – DIY book

Do bieżącego numeru „Get Creative!” postanowiłam przygotować coś dla wszystkich miłośników wydawnictwa Usborne, a w szczególności serii That’s not my… Jeżeli jeszcze jej nie znacie, koniecznie sięgnijcie po proponowane w jej ramach pozycje. Te książeczki to fantastyczna pomoc dydaktyczna dla nauczycieli najmłodszych oraz must have w domowej biblioteczce, jeżeli macie własne dzieci! Mnie szczególnie zainspirowała jedna z nich, którą uwielbiamy oglądać z moją córeczką – That’s not my baby. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami!

HI TECH

Let’s go camping

Za nami kolejny rok szkolny. Być może nie udało się wam w jego trakcie znaleźć odpowiednio dużo czasu lub odwagi na przeprowadzenie zajęć opartych na nowych technologiach. Nie martwcie się – wakacyjny czas doskonale się do tego nadaje!

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

CULTURE PLEASE

Around the world

Kreatywny nauczyciel stara się pobudzić swoich uczniów do działania, korzysta z nowych technologii, wychodzi poza program, by zaproponować dzieciom coś nowego, ciekawego, nieznanego. Takim dodatkowym tematem zajęć może być wszystko, ale zagadnienia dotyczące kultury krajów anglojęzycznych są w podstawie programowej, którą realizuje każdy anglista. Oczywiście mam na myśli lekcje kulturowe. Są świetnym sposobem na zaangażowanie uczniów, zapoznanie ich z tradycjami krajów anglojęzycznych, które tak często diametralnie różnią się od naszych polskich zwyczajów.

YOU CAN DO IT

Jak oceniać, żeby doceniać

Wakacje to najlepszy czas nie tylko na zasłużony odpoczynek, ale też rozsądne zaplanowanie pracy na kolejny rok szkolny. Żeby zaś twoja praca miała trwalsze efekty niż kilka najbliższych lekcji, warto włączyć do niej formative assessment, znany w Polsce jako ocenianie kształtujące (OK).

To Top ↑