Hello!

Wakacje jeszcze trwają, ale już coraz bliżej do nowego roku szkolnego. Mam nadzieję, że odpoczywacie i zbieracie energię na kolejne intensywne miesiące! Przybywamy z dużą dawką pomysłów i materiałów na początek nowego roku szkolnego, mam nadzieję, że dzięki nim zaoszczędzicie sporo czasu.
Początek roku to dobry czas na zapoznanie uczniów ze szkołą i salą, w której będą odbywać się zajęcia. W artykule In my English classroom proponujemy ciekawe aktywności, podczas których uczniowie powtórzą nazwy przyborów szkolnych oraz podstawowego wyposażenia sali.
Aby powrót do szkoły był dla uczniów łatwiejszy skorzystajcie z proponowanych w artykule Get to know me pomysłów na gry i zabawy, które pomogą uczniom poznać się nawzajem. Proponujemy też ciekawe rymowanki, dzięki którym z łatwością zapamiętacie imiona dzieci i przełamiecie lody w grupach. Szukajcie ich w dziale „1, 2, 3 rhyme with me”.
Jeśli zaczynacie swoją przygodę z nauczaniem języka angielskiego, to sprawdźcie, w jakie gadżety warto się wyposażyć, aby nie wydać fortuny, a korzystać z nich przez wiele lat! Zajrzyjcie również do artykułu Less is more, w którym znajdziecie wskazówki, jak przeprowadzić skuteczne i atrakcyjne zajęcia bez konieczności noszenia big bag!
We wrześniu obchodzimy ciekawe święto Dot Day! To fajny pretekst, aby zaproponować uczniom zabawy z kropeczkami, przy okazji powtarzając słówka. A jak wykorzystać jedną piosenkę podczas wielu aktywności? Tego dowiecie się w artykule Where is the spider? Z radością mogę Was poinformować, że kolejna edycja Konferencji Get Creative Now online odbędzie się już w październiku! Zatem szykujcie się! Niedługo zdradzę więcej informacji.
Zapewne planujecie już nowy rok szkolny. Jeśli nadal szukacie idealnego kalendarza-plannera, który spełni Wasze oczekiwania, to polecam Get Creative Every Day na rok szkolny 2022/2023, bo bardzo ułatwia planowanie i nauczycielską pracę!

Pozdrawiam

GET INSPIRED

Monster’s body parts

Nauka części ciała po angielsku może być świetną zabawą! To słownictwo, z którym spotykamy się na co dzień w różnych sytuacjach, dlatego warto kreatywnie podejść do tematu. Poniższe pomysły zaangażują przedszkolaków do wesołej zabawy z nowym słownictwem.
 

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

MAKE IT FOR FREE

Gry i zabawy językowe

Czas powakacyjnych zajęć językowych to okres pełen niespodzianek, różnorodności i nutki niepewności. Zaczynając pracę z nowymi grupami, można mieć styczność z dużym zróżnicowaniem pod względem językowym. Dystrybucja podręczników odbywa się w różnych terminach, więc warto mieć bazę gier i zabaw językowych, po które można sięgnąć w każdym momencie. Dzięki niej sprawdzimy umiejętności językowe uczniów, powtórzymy słownictwo oraz stworzymy pozytywne skojarzenia dotyczące nowej klasy, nauczyciela i szkoły.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Budżetowe pomoce dydaktyczne DIY

Własnoręczne wykonanie edukacyjnych materiałów jest naprawdę świetnym pomysłem dla każdego nauczyciela, niezależnie od stażu. Pomoce DIY sprawdzą się na początku kariery zawodowej, ale również później, aby urozmaicić lekcje i zaskoczyć uczniów.

NO TIME FOR FLASHCARDS

Get to know me! Pomysły na aktywności integrujące grupę

Wrzesień to w szkole burzliwy czas związany z powrotami, ale też przetasowaniem w klasach i grupach. Takie powroty nie zawsze są łatwe, nie tylko dla uczniów, również dla nauczycieli. Uczniowie nagle znajdują się w nowej sytuacji, otoczeni obcymi ludźmi, jednak to lektor albo nauczyciel niesie na barkach odpowiedzialność za zintegrowanie grupy. Aby uczynić ten proces łatwym i atrakcyjnym dla uczniów, a jednocześnie inicjować budowanie relacji, warto skupić się na narzędziach, które ułatwią integrację grupy, a także wykorzystają do tego celu język angielski. Poniżej zestawienie gier i zabaw, które pomogą uczniom poznać się nawzajem i dowiedzieć nowych informacji o kolegach i koleżankach.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

FREESTYLE

Funny Dot Day

Na początku nowego roku szkolnego pojawia się bardzo ciekawy temat do zabaw plastycznych z dziećmi, a mianowicie International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki, który obchodzimy 15 września. Wszystko zaczęło się od fantastycznej książki „The Dot” Petera Reynoldsa, która w świetny sposób pokazuje, jak rozwijać w dzieciach kreatywność i pewność siebie. Zatem tego dnia uwolnijmy dziecięcą wyobraźnię i zaproponujmy zabawy z kropeczkami na wszelkie sposoby!

Take only memories, leave only footprints

Na początku roku szkolnego warto z uczniami powspominać wakacyjne podróże i przy okazji powtórzyć słownictwo. Poniższe aktywności na pewno uatrakcyjnią pierwsze zajęcia, zawierają ćwiczenia ruchowe, słowne, muzyczne i plastyczne. Enjoy your memories!

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

In my English classroom

Początek roku szkolnego to dobry czas na zapoznanie uczniów ze szkołą i salą, w której odbywać się będą zajęcia. Prezentowane przeze mnie aktywności sprawdzą się jako follow-up activities z uczniami, którzy są już po prezentacji słownictwa dotyczącego nazw przyborów szkolnych oraz podstawowego wyposażenia sali. Zadania będą bazować na poznanym słownictwie, lecz ich cel rozwijanie innych umiejętności, m.in.: czytania ze zrozumieniem, słuchania ze zrozumieniem, współpracy w zespole czy kreatywnego myślenia.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

1, 2, 3 RHYME WITH ME

Where is the spider? Zabawy z przyimkami

Jednym z tematów, który sprawdza się niemal w każdej grupie wiekowej, jest prepositions of place – oczywiście przy akompaniamencie odpowiedniej piosenki. Taką piosenką może być proponowana przez kanał Maple Leaf Learning On, In, Under, By. Jej głównym bohaterem jest sympatyczny pająk, teledysk stanowi atrakcyjny materiał szkoleniowy, a piosenka nadaje się do pracy z każdą grupą wiekową. Dzięki połączeniu dwóch elementów – przyimków i postaci pająka – jest świetnym punktem wyjścia do zbudowania całej serii zajęć. Proponowane w dalszej części artykułu aktywności nie uwzględniają limitów czasowych na ich realizację ze względu na konieczność dostosowania tempa pracy do konkretnej grupy, np. mieszanej wiekowo.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

RHYMES for the new school year

Przygotowałam dla was wpadające w ucho rymowanki na początek roku szkolnego. Dzięki nim z łatwością zapamiętacie imiona dzieci oraz przełamiecie lody w nowych grupach. Ich genialna prostota zagwarantuje pełne zaangażowanie uczniów w aktywne powtarzanie zwrotów w języku angielskim oraz łatwy i przyjemny powrót do nauki po wakacyjnej przerwie. W dodatku przekonacie się, że rymować można bez skomplikowanych pomocy dydaktycznych! Postawimy na gesty oraz wykorzystanie przedmiotów dostępnych w sali.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

AT THE START

Gadżety must have!

Na początku nauczania wydaje nam się, że każda kolejna pomoc edukacyjna, jaką zobaczymy, jest must have. Maślane oczy robimy, kiedy widzimy nową grę memory czy kolejne wydanie kart obrazkowych. Czy tego chcemy, czy nie, w nasz zawód wpisane są wydatki na różne gadżety edu. Jednak problem pojawia się, gdy patrząc na sterty zalegających zabawek edukacyjnych, w które utopiliśmy co najmniej kilka naszych pensji, zdajemy sobie sprawę, że połowy z nich użyliśmy może raz.

Less is more. Poradnik początkującego anglisty

Bywa, że „świeżo upieczeni” nauczyciele języka obcego wpadają w panikę, gdy zbliża się początek roku szkolnego i muszą „pełnoprawnie” wejść do grup dziecięcych na kilka godzin w tygodniu. Drukują i laminują setki materiałów, przygotowują wiele gadżetów i różnorodne piosenki, przekopują internet w poszukiwaniu recepty na efekt wow, pakują przepastne torby. Niepotrzebnie! Nauczanie dzieci jest skuteczne, gdy uwzględnimy ich naturalne cechy rozwojowe – stałą potrzebę zabawy i ruchu, krótki czas koncentracji, myślenie konkretne, a nie abstrakcyjne i pamięć mechaniczną, a nie logiczną. Biorąc to wszystko pod uwagę i stosując zasadę Less is more, jesteśmy w stanie przeprowadzić dobre, efektywne zajęcia, sami dobrze się bawiąc, bez konieczności noszenia na zajęcia big bag!

OUT OF THE BOX

Punch in board! Kubeczki w nietypowym wydaniu

Układanie wieży czy dzielenie na różne kategorie to tylko przykłady zabaw, do których są nam potrzebne papierowe lub plastikowe kubeczki. Jednak prawdziwym hitem może okazać się Punch it board – deska z otworami na kubeczki. Jej wykonanie może zająć trochę czasu, ale naprawdę warto.

To Top ↑