Hello!

 

   Cieszę się, że wskakujemy razem w nowy rok szkolny! Mam nadzieję, że z radością wróciliście na zajęcia, aby nauczyć uczniów jak najwięcej i spędzić z nimi ten wspaniały czas. Na pewno wypatrujecie atrakcyjnych i skutecznych pomysłów na aktywności oraz nowych i ciekawych materiałów. Dobrze trafiliście, bo w bieżącym wydaniu jest ich naprawdę sporo!

   W najbliższych tygodniach poczujemy jesienną aurę. Parasole, kalosze, kałuże, kurtki przeciwdeszczowe… Pogoda i ubrania to temat, który świetnie wpisuje się w jesienną tematykę zajęć. Na początek skorzystajcie z ciekawych propozycji z artykułu „Rain, rain, go away!”, w którym odczarowujemy stereotypowe przekonanie, że w czasie deszczu dzieci się nudzą!

   A co powiecie na autumn vegetables? Zajrzyjcie do działu „Get inspired”, bo zabawne warzywa już tam czekają. Zachęcam również do wykorzystania podczas zajęć bardzo jesiennego warzywa – pumpkin! Tym bardziej, że Pumpkin Day przypada 26 października. Przygotowaliśmy zestaw sprawdzonych zabaw i aktywności sensorycznych z dynią w roli głównej.

   Pozostając przy food, czy wiecie, że 16 października obchodzimy World Food Day? To dobry pretekst do przeprowadzenia zajęć poświęconych nie tylko jedzeniu, ale także zdrowym nawykom. Wskoczcie do działu „Freestyle” i skorzystajcie z gotowych pomysłów. Kolejne inspiracje na świętowanie tego dnia proponujemy również w artykule „Obiad na parze”, z magicznego kotła pełnego STEAM-owych aktywności wyłowiliśmy to, co łączy zabawę, eksperymenty i naukę języka na zajęciach angielskiego.

   Jednak jesienne lekcje nie muszą oznaczać tylko tematyki kolorowych liści i dyni. Na koniec listopada, tuż przed bożonarodzeniowym szaleństwem, warto poruszyć temat wdzięczności oraz poznać historię ważnego dla mieszkańców Ameryki Północnej święta Thanksgiving Day. Jednym z symboli tej tradycji jest indyk, zatem zapraszamy na „gulgoczącą lekcję”. Więcej zwierząt spotkacie w dziale „Hi Tech!”, bo World Animal Day już 4 października.

   Wiadomo, że dzieci lubią muzykę, warto to wykorzystywać, bo dzięki niej i różnym jej formom można z łatwością uatrakcyjnić zajęcia i ułatwić uczniom proces nauczania. 1 października obchodzimy International Music Day, zapoznajcie się więc z propozycjami aktywności, które mogą okazać się pomocne podczas celebrowania tego święta.

   Temat opposites zawsze cieszy się zainteresowaniem uczniów. Można przeprowadzić go na wiele sposobów, my proponujemy wykorzystać „zwariowaną książkę”, jak? Zajrzyjcie do scenariusza zajęć „Zwariowane przeciwieństwa”.

   Korzystając z okazji, serdecznie zapraszam Was na Festiwal Kreatywności Get Creative Now online – 23 października 2021 r. Już po raz piąty chcemy spotkać się z Wami – uczestnikami i przekazać Wam solidną dawkę pomysłów, inspiracji, wiedzy i motywacji! W tym roku również postanowiliśmy, że udział w konferencji będzie zupełnie za darmo! Szukajcie szczegółowych informacji na stronie www.getcreativenow.pl i na fanpage’u Get Creative.

 

Pozdrawiam! Anna Stelmach

GET INSPIRED

Autumn vegetables

Kiedy w powietrzu czuć jesienną aurę, to czas, żeby wprowadzić nowy materiał leksykalny związany z jesiennymi warzywami na zajęciach angielskiego w przedszkolu. Poniższy scenariusz przedstawia propozycje aktywności, które należy dostosować do możliwości językowych, społecznych i emocjonalnych dzieci. Podczas zajęć pamiętajmy o dostrzeganiu starań dzieci, nagradzaniu ich, a także o tym, że ma być to dla wszystkich świetna zabawa.

 

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Zwariowane przeciwieństwa

Czy znacie książę Dr. Seuss „The Foot Book” – zwaną w dowolnym tłumaczeniu „zwariowaną” książką przeciwieństw? Temat opposites zawsze cieszy się zainteresowaniem uczniów. Sądzę, że w połączeniu ze „zwariowaną” książką zapewni uczniom (a także wam, nauczycielom) wiele ciekawych wyzwań i trochę śmiechu.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

KIDS ON STAGE

International Music Day

Muzyka towarzyszy ludziom od wieków. Spotykamy się z nią codziennie i jak wiemy „Muzyka łagodzi obyczaje”. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną funkcję pełni w procesie nauczania. Muzyka stanowi bardzo ważny element również na lekcjach języka angielskiego. Dzięki muzyce i różnym jej formom możemy z łatwością uatrakcyjnić nasze zajęcia i ułatwić uczniom proces nauczania. Pierwszego października obchodzimy International Music Day, zapoznajcie się więc z propozycjami aktywności, które mogą okazać się pomocne podczas celebrowania tego święta.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

HI TECH

Animal comics

Nazwy zwierząt to słownictwo, z którym zapoznają się uczniowie na każdym etapie edukacji (zwierzęta dzikie, domowe i gospodarskie). Utrwalamy poznane wcześniej nazwy, a także wprowadzamy nowe. Uczniowie zwykle lubią tę tematykę, gdyż interesują się zwierzętami. Warto to wykorzystać i poświęcić więcej czasu, aby poza słownictwem rozwinąć umiejętności budowania zdań z wykorzystaniem różnych konstrukcji. Zwłaszcza że 4 października obchodzimy World Animal Day.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

CULTURE PLEASE

Gobble, gobble everyone!

Jesienne lekcje angielskiego nie muszą oznaczać tylko tematyki kolorowych liści i dyni. Na koniec listopada, tuż przed bożonarodzeniowym szaleństwem, warto poruszyć temat wdzięczności oraz poznać historię ważnego dla mieszkańców Ameryki Północnej święta. Sądzę, że dla niektórych uczniów będzie to pierwsze spotkanie z Thanksgiving Day. Jednym z symboli tej tradycji jest indyk, zatem zapraszam na „gulgoczącą lekcję” dla uczniów klas młodszych.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

YOU CAN DO IT

Upraszczaj Swoją Pracę, Czyli Nauczanie Bardziej Strategiczne

Bardzo łatwo wpaść w ferwor przygotowywania zajęć według klucza „więcej i ciekawiej”, bo wiele materiałów i pomocy dydaktycznych jest łatwo dostępnych. Jeśli po raz kolejny wydałaś/ eś w sklepie pół wypłaty na gadżety do zajęć, zapełniłaś/-eś cały folder nowościami i czujesz, że to Cię przytłacza, a nad materiałami online już dawno straciłaś/eś kontrolę – to znaczy, że pora przystopować.To najwyższy czas, by ograniczyć bodźce i impulsy, które mówią: „kup”, „pobierz” i „wydrukuj”. Zaproponuję rozwiązanie, które jeszcze do niedawna było dla mnie szalone: przygotowuj mniej i pracuj mniej!

 

FREESTYLE

Yummy, yummy! I’ve got fruit in my tummy

World Food Day to święto, które przypada na 16 października i ma na celu przede wszystkim rozwijanie zdrowych nawyków oraz zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności. Zawarte w artykule pomysły na aktywności sprawdzą się przy nauce słownictwa związanego z jedzeniem, a także ze zdrowymi nawykami.

 

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Rain, Rain, Go away!

Parasole, kalosze, kałuże, kurtki przeciwdeszczowe… pogoda i ubrania to temat, który świetnie wpisuje się w jesienną tematykę zajęć. W artykule odczaruję stereotypowe przekonanie, że w czasie deszczu dzieci się nudzą! Przygotowałam rymowanki, piosenki oraz eksperyment inspirowany jesienną aurą. Znajdziecie tu również storytellingowe inspiracje, czyli nieszablonowe i interaktywne książeczki anglojęzyczne, w których pogoda gra pierwsze skrzypce.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

OUT OF THE BOX

Obiad na parze, czyli Food Day w stylu STEAM

STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) to forma edukacji coraz bardziej popularna w wielu szkołach, gdzie odchodzi się od tradycyjnego w Polsce modelu polegającego na tym, że matematyka, biologia, technika czy przedmioty artystyczne to osobne zajęcia. Metoda STEAM korzysta ze wzorca znanego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, gdzie różne obszary nauki integrują się w praktyce – tak, jak w życiu. Z okazji World Food Day, przypadającego na 16 października, z magicznego kotła pełnego STEAM-owych aktywności wyłowiłam to, co łączy zabawę, eksperymenty i naukę języka na zajęciach angielskiego.

Pumpkin Day

Jednym z filarów neurodydaktyki, czyli edukacji przyjaznej mózgowi, jest nauczanie polisensoryczne. Nasze mózgi uczą się szybciej, jeśli angażujemy wiele zmysłów jednocześnie. Kolor, kształt, wielkość, smak, zapach, muzyka, dotyk, ruch – im więcej interesujących bodźców dociera do naszych mózgów, tym nauka przebiega efektywniej. Zatem do dzieła!

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

To Top ↑