STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) to forma edukacji coraz bardziej popularna w wielu szkołach, gdzie odchodzi się od tradycyjnego w Polsce modelu polegającego na tym, że matematyka, biologia, technika czy przedmioty artystyczne to osobne zajęcia. Metoda STEAM korzysta ze wzorca znanego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, gdzie różne obszary nauki integrują się w praktyce – tak, jak w życiu. Z okazji World Food Day, przypadającego na 16 października, z magicznego kotła pełnego STEAM-owych aktywności wyłowiłam to, co łączy zabawę, eksperymenty i naukę języka na zajęciach angielskiego.

STEAM to nauka przez doświadczanie, poznawanie świata dzięki eksperymentom, przez rozwój umiejętności poznawczych, krytyczne myślenie i wyciąganie wniosków. Co więcej, STEAM wzmacnia w dziecku samodzielność i odpowiedzialność, uczy współdziałania w grupie i dążenia do wspólnego celu.

Naturalne wydaje się zatem wykorzystanie metody STEAM do nauki angielskiego. Praktyczne i zabawne doświadczenia pokazują dzieciom, że dzięki znajomości języka mogą zdobyć nowe, ciekawe informacje. Odchodzimy od powtarzania słówek, a w zamian nauka języka staje się kluczem do skarbca pełnego wiedzy. To owocuje w późniejszych latach wzrostem motywacji wewnętrznej – tak potrzebnej podczas nauki języka obcego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 22  Strona 23  Strona 24  Strona 25

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Pumpkin Day

Jednym z filarów neurodydaktyki, czyli edukacji przyjaznej mózgowi, jest nauczanie polisensoryczne. Nasze mózgi uczą się szybciej, jeśli angażujemy wiele zmysłów jednocześnie....

Czytaj więcej
To Top ↑