Początek nowego roku to dla mnie czas podsumowań minionych miesięcy, a także planowania, co mogę zmienić. Sprawdzam, czy moje priorytety są dalej aktualne, czy je realizuję. Brzmi sztampowo? Być może. Ale naprawdę robię to dla siebie: zatrzymuję się i sprawdzam, gdzie jestem i jak się czuję. Pomaga mi to określić kolejne cele. A nie jest to proste, ponieważ zwykle mam dużo pomysłów i trudno mi z czegoś rezygnować. Jednak wiem, że im więcej robię, tym… mniej robię, bo nie da się być prawdziwie efektywnym, żonglując wieloma piłeczkami naraz. Wraz z początkiem nowego roku warto zastanowić się, co można zmienić, żeby lepiej nam się pracowało.

1.Trenuj asertywność

Toksyczny klient, który nie płaci na czas, oczekuje, że będziesz na każde jego zawołanie, wymusza swoje zasady? Twój czas to najcenniejsze, co masz – przestań poświęcać go na osoby, które go nie szanują. Nowy rok to dobra okazja, by przemyśleć to, co obecnie cię pochłania. Jeśli są to ciągłe nieprzyjemne sytuacje z rodzicami twoich uczniów, np. „nie przyszedł i nie zadzwonił”, „nie zapłacił” – to warto wprowadzić regulamin zajęć i zmodyfikować umowę oraz nie bać się egzekwować ustaleń. Nauczanie może być – i jest – piękną misją, ale jeśli stanowi dla ciebie sposób utrzymania się, to nie ma w tym nic zdrożnego, że za twoją rzetelną pracę oczekujesz terminowej płatności, przestrzegania zasad i po prostu zwykłego szacunku.

Warto zabezpieczać się regulaminem i umową oraz pilnować ustaleń, ponieważ to zapewni komfort pracy tobie i uczniowi. Kiedy rodzice będą punktualnie przywozić i odbierać dzieci, współpracować z tobą, odwoływać zajęcia terminowo – to o ile zwiększy się twój komfort pracy i życia?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 45  Strona 46  Strona 47

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

We celebrate the Pooh Day

W Stumilowym Lesie mieszkał Kubuś Puchatek, który bezgranicznie kochał miodek i wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywał niezwykłe przygody. A gdyby tak przeżyć razem z uczniami jedną z nich?...

Czytaj więcej
To Top ↑