Jak spędziliście wakacje? Gdzie byliście, czym pojechaliście? – te pytania pojawią się na wrześniowych zajęciach, dlatego warto zaznajomić uczniów ze środkami transportu. Można do tego wykorzystać przedmioty, które znajdziemy w domu. Opisujemy kilka sposobów jak być „eko” na lekcji.

Papierowe kubeczki

Pewnie większość z was ma w szafce papierowe kubeczki. Często wykorzystujmy je na rodzinnych spotkaniach przy grillu czy urodzinach dzieci. Tym razem posłużą nam do wprowadzenia i utrwalenia słownictwa związanego ze środkami transportu.
Potrzebujemy: kubeczki z pokrywkami lub bez, kilka kart obrazkowych i mniejszych obrazków przedstawiających środki transportu, klej i drobne przedmioty, które wydają dźwięk np. ryż, pinezki, monety, kasza.
Najpierw za pomocą kart obrazkowych wprowadzamy słownictwo, powtarzamy nazwy pojazdów tyle razy, aż dzieci będą w stanie samodzielnie nazwać większość z nich. Na spodzie kubeczków przyklejamy miniatury pojazdów. Oswajamy dzieci z obrazkiem i dźwiękiem np. a car – kubek z monetami, a train – kubek z ryżem, a bike – kubek z pinezkami. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, jaki przedmiot kryje się pod spodem kubka po wydawanym dźwięku. Nauczyciel tylko potrząsa kubeczkiem, a dzieci przypominają sobie, z czym łączył się dany dźwięk. Drugim sposobem na wykorzystanie kubków jest utrwalenie słownictwa z nazwami pojazdów jak i spelling jednoczenie. Jak to zrobić? Odwracamy kubki i na każdym z nich piszemy jedną literę. Prosimy uczniów o zapamiętanie, pod którą literą/kubkiem schowaliśmy rysunek motoru, samolotu czy autobusu. Dzieci się odwracają, a my mieszamy kubeczki. Nauczyciel zadaje pytania uczniom Where is the bus? – tym samym oczekując odpowiedzi – Under the… i tu pada konkretna litera. Tym sposobem utrwalamy alfabet i nazwy środków transportu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 38  Strona 39  Strona 40

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Let’s have a picnic!

Jeśli szukacie inspiracji na wakacyjne zajęcia lub warsztaty z maluchami – koniecznie przygotujcie kosz piknikowy oraz koc i zabierzcie swoich uczniów na piknik! Przygotowaliśmy scenariusz...

Czytaj więcej

It’s picnic time!

Co powiecie na piknik? W końcu lato to idealny czas na zabawy na świeżym powietrzu, a piknik to nie tylko jedzenie. A gdyby tak zorganizować piknik w klasie? Tak! Koniecznie przeczytajcie scenariusz...

Czytaj więcej
To Top ↑