Gramatyka bywa zmorą wielu uczniów, ale istnieją pewne sposoby na zmianę ich nastawienia. Najlepszymi z nich są gry i zabawy gramatyczne, które odpowiednio dostosowane i wplecione w zajęcia sprawiają, że nauka staje się zabawą, a struktury gramatyczne są zapamiętywane nieświadomie. Przedstawiamy kilka uniwersalnych pomysłów na aktywności, które ułatwią zapamiętanie słownictwa i reguł gramatycznych.

What’s your secret?

To prosta gra gramatyczna wspomagająca mówienie, słuchanie ze zrozumieniem oraz pisanie. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–4 osobowe w zależności od liczebności klasy. Każda drużyna wybiera jedno zwierzę oraz jeden przedmiot z określonej kategorii, np. rzeczy znajdujące się w klasie, zabawki lub sprzęty domowe. Swój wybór muszą utrzymać w tajemnicy przed innymi zespołami. Uczniowie zapisują swoje sekretne słowa i dwie wskazówki na kartce papieru. Przykład:

Animal: a parrot
It can fly.
It can talk.
It can’t swim.
Thing: a teddy bear
It can be a friend.
You can hug it.
It can help fall asleep.

Nauczyciel zbiera wszystkie zestawy. Prowadzący zabawę (nauczyciel lub uczeń) czyta kolejno wskazówki poszczególnym grupom. Drużyny odgadują na zasadzie zgłoszenia się lub w ustalonej wcześniej kolejności. Jeśli żadna grupa nie zgadnie sekretnego zwierzątka lub przedmiotu, to nauczyciel może dopowiedzieć kolejne wskazówki.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 33  Strona 34  Strona 35

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Teddy bear is in my house!

Pluszowy miś to przyjaciel dzieci i dorosłych, dlatego za każdym razem, gdy pojawia się na zajęciach, wywołuje uśmiech! Podczas proponowanych zajęć – odpowiadając na pytania misia – uczniowie...

Czytaj więcej
To Top ↑