29 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Puzzli. Polskie tłumaczenie nazwy święta jest jednak nieco mylące, ponieważ w angielskiej wersji obejmuje nie tylko puzzle, ale również łamigłówki, krzyżówki oraz układanki różnego typu. Postępującą cyfryzację należy postrzegać przede wszystkim pozytywnie, jednak wyraźnie widać, że coraz więcej dzieci nie radzi sobie z tradycyjnymi grami umysłowymi. Mają problemy z układaniem puzzli, rozwiązywaniem krzyżówek, a najmniejsze porażki kompletnie zniechęcają je do dalszej zabawy. Może jednak zamiast klikać „Restart” i liczyć, że za którymś razem uda się w ten sam „sprawdzony” sposób przekonać dzieci do starych gier, warto kliknąć „New Game” i stworzyć coś zupełnie innego.

DIY PUZZLE

Każdy z nas kiedyś układał puzzle złożone z tysiąca kawałków, przedstawiające znany zabytek architektoniczny lub obrazek nawiązujący do popularnej bajki. Układanie puzzli to nie tylko czasochłonna zabawa, ale przede wszystkim solidny wycisk dla mózgu, ponieważ podczas tej aktywności zwiększa się pojemność oraz wydajność szarych komórek. Nie trzeba jednak od razu tworzyć układanki z pięciuset klocków niebieskiego nieba. Na początku można zrobić puzzle składające się z kilku większych elementów.
Przede wszystkim powinniśmy przygotować kawałek kartonu i nożyczki. Zaletą tego pomysłu jest to, że można wziąć dowolny kawałek kartonu, np. po telewizorze, pizzy lub nawet większe opakowanie po jakimś produkcie (karton świetnie się nadaje ze względu na grubość). Następnie możemy namalować coś na kartonie lub okleić go kolorowym papierem. Można również nakleić duże naklejki albo przykleić kserówki. Następny etap to pocięcie kartonu na kawałki, które stworzą puzzle. Tutaj wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz od rysunku, jaki wykonaliśmy lub przykleiliśmy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 54  Strona 55  Strona 56

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

To Top ↑