Powrót do szkoły i zajęć w trybie stacjonarnym witamy z radością! Wszystkim powinno zależeć, żeby dzieci odzyskały nie tylko możliwość budowania bezpośrednich relacji, ale także radość płynącą z obcowania z przyrodą i rówieśnikami. Oczywiście warto wyjść w plener! I najlepiej zaprosić uczniów na spacer z zasadami (niezbędnymi do pracy w grupie), podczas którego w nietypowy sposób wyjaśnicie im, jakich zasad powinni przestrzegać w ciągu całego roku szkolnego.

Ostatni rok był trudny nie tylko dla nas – nauczycieli, ale także, jeśli nie przede wszystkim, dla uczniów. W ekspresowym tempie udało nam się opanować nowe umiejętności, z odwagą godną pionierów wypłynęliśmy na bezkresne morze nowych technologii – uczyliśmy się na nowo uczyć. Było to doświadczenie równie straszne, co ekscytujące, a ja z radością słuchałam opowieści moich uczniów o innych nauczycielach, ich małych zwycięstwach i pomysłach na urozmaicenie lekcji w wersji zdalnej. Nawet te mniej pozytywne historie miały w sobie pierwiastek zrozumienia i akceptacji ze strony uczniów – stawialiśmy pierwsze kroki razem i sądzę, że młodsze – bardziej zaawansowane technologicznie pokolenie – wykazało się dużą dozą zrozumienia i cierpliwości.
Początek roku szkolnego nie musi się kojarzyć z powrotem do sztywnych ram, zamkniętych klas i okien. Wasi uczniowie na pewno docenią, że zamiast zaganiać ich jeszcze pachnących latem i wakacjami do ławek, zaprosicie ich na spacer. Aby jednak niósł on ze sobą wartość merytoryczną, zaproście ich na spacer z zasadami. Te są niezbędne podczas pracy w grupie, a głęboko wierzę, że uczniowie nie będą mieli problemu z trzymaniem się ich, jeśli zrozumieją, z czego wynikają i jaki jest ich cel i sens.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 47  Strona 48  Strona 49

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

How are you tody?

Uczniowie bardzo lubią zajęcia poświęcone emocjom. Warto wykorzystać ten temat, aby poznać również ich nastroje. Wystarczy kilka kartek kolorowego papieru, papierowe talerzyki oraz wydrukowane...

Czytaj więcej
To Top ↑