Zajęcia językowe na wczesnym etapie nie muszą koncentrować się wyłącznie na poznawaniu i utrwalaniu nowego słownictwa, mogą również tworzyć solidne podstawy do dalszego kształcenia w kierunku samodzielnego pisania i czytania w przedszkolu. Niemożliwe? A jednak! Dzięki dobraniu odpowiedniej metody i techniki pracy najmłodsi uczniowie mogą czytać po angielsku, tak jak robią to ich rówieśnicy w Wielkiej Brytanii.

Uczenie dzieci angielskiego alfabetu wbrew pozorom wcale nie pomaga im w późniejszym czytaniu słów. Wręcz przeciwnie! Dzieci, które poznały cały alfabet, próbują posługiwać się nim w nauce czytania, tak jak to robią na zajęciach z edukacji polskojęzycznej. Przykładowo, słowa cat lub duck prędzej zostaną poprawnie przeliterowane niż przeczytane. Jak zatem wyjaśnić dzieciom, że c oraz ck to ten sam dźwięk co k? Z pomocą przychodzi fonetyczna metoda czytania Jolly Phonics, czyli nauka tego, co „mówią” poszczególne litery i dwuznaki.
Jolly Phonics to popularna i niezwykle efektywna głoskowa metoda czytania i pisania po angielsku. Dzieci w pierwszym roku nauki poznają 42 dźwięki potrzebne do „rozszyfrowania” kodu alfabetycznego języka angielskiego. Uczeniu każdego z nich pomagają krótkie historyjki oparte na aliteracji, które wprowadzają dzieci w prawidłową wymowę poszczególnych liter. Wprowadzane dźwięki mają również swoje gesty i piosenki. Na przykład, dwuznakowi towarzyszy opowiadanie o osiołku, którego odwiedzają dzieci. Podczas wizyty osiołek wesoło ryczy (ee or!) oraz porusza uszami w górę i w dół. Dzieci zapamiętują ten dźwięk, łącząc go z gestem ruszania uszami i ryczenia jak osiołek z opowiadania.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

Zaloguj     Zamów prenumeratę

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 46  Strona 47  Strona 48

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

I walk in the grass

Za oknami piękna pogoda, która sprzyja wycieczkom. Może wybierzecie się z uczniami na łąkę, aby poznali zwierzęta mieszkające wśród wysokich traw? Przygotujcie bibułę, kilka rolek po papierze...

Czytaj więcej

Hey, hey, hey, the USA!

W polskich szkołach i przedszkolach chętnie obchodzimy święta typowe dla Wielkiej Brytanii i z przyjemnością uczymy o rodzinie królewskiej. Chcemy zafascynować uczniów zwyczajami europejskich...

Czytaj więcej
To Top ↑