W dziale znajdziesz

Nauka języka obcego to początek niejednej fantastycznej podróży – już podczas swoich lekcji możesz zabrać dzieci na wyprawę do krajów anglojęzycznych. Poznajcie typowe dla tych regionów święta, zwyczaje z nimi związane. Spotkajcie się z ważnymi postaciami, zarówno historycznymi, jak i bohaterami książek czy bajek. Porównajcie czym zajmują się dzieci w Polsce, a czym w krajach anglojęzycznych. Postawcie na nietypowe formy pracy – smakujcie, poznawajcie, bawcie się, grajcie.

Przykładowe artykuły:

 • Go green! Świętuj na zielono dzień Św. Patryka- Wyjątkowe masy plastyczne dla maluchów.
 • Easter Bonnet – gra z wielkanocnymi kolorowymi kapeluszami.
 • Hello London! – tworzymy owocowe budowle.
 • wrzesień - październik | 5 (33) 2022

  We’re going on the Turkey hunt!

  Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia to temat rzadko realizowany na zajęciach, a nawet pomijany na korzyść bardziej popularnych jesiennych świąt. Thanksgiving wydaje się zbyt trudne i czasochłonne w realizacji z małymi dziećmi. Jednak warto zapoznawać dzieci z tym pięknym zwyczajem dziękowania za najmniejsze rzeczy. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na jego twórcze wprowadzenie bez konieczności tworzenia wielu materiałów.

 • maj - czerwiec | 3 (31) 2022

  Aloha Day

    Gdzieś bardzo daleko stąd jest miejsce, gdzie życie płynie wolniej i spokojniej. Jest tam piękna, słoneczna pogoda, urokliwe kwiaty oraz uśmiechnięci ludzie. Na dodatek można tam rozmawiać w języku angielskim! Tak, to Hawaje! Przepiękny archipelag na Oceanie Spokojnym, a także jeden z amerykańskich stanów. To miejsce, gdzie warto się wybrać z naszymi uczniami, nawet tylko palcem po mapie, oraz zorganizować im lekcje w stylu Aloha Day – popularnego święta celebrowanego przez Hawajczyków.

 • marzec - kwiecień | 2 (30) 2022

  English Language Day – Let’s celebrate!

  Lekcje kulturowe są nieodłączną częścią nauki o języku. Dzięki nim mamy możliwość zapoznania uczniów z krajami anglojęzycznymi, dając im szansę na poszerzenie swojej wiedzy o świecie. Światowy Dzień Języka Angielskiego, który obchodzimy 23 kwietnia, jest wspaniałą okazją, aby zarówno w przedszkolu, jak i klasach I–III szkoły podstawowej przeprowadzić ciekawe lekcje i zorganizować uczniom małe świętowanie.

 • marzec - kwiecień | 2 (30) 2022

  Happy Birthday Your Majesty!

  Nauka języka angielskiego nie opiera się tylko na nauce słownictwa, zwrotów czy zagadnień gramatycznych, ale również na poznawaniu elementów kultury i historii krajów anglojęzycznych. Kulturową podróż warto zacząć od zapoznania uczniów z najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii, Elżbietą II. Wiosna jest do tego świetną okazją, ponieważ 21 kwietnia królowa brytyjska obchodzi swoje urodziny! Gotowi na wycieczkę prosto do Londynu? Lecimy!

 • styczeń - luty | 1 (29) 2022

  Zielono mi!

  St. Patrick’s Day to jedno z najbardziej ulubionych świąt Irlandczyków. Jednak podbija serca również mieszkańców innych państw. Stanowi świetną okazję do zaproponowania najmłodszym uczniom pełnej emocji lekcji, dzięki której poznają słownictwo związane z tym świętem, wiosną i naturą. Oprócz dynamicznych oraz atrakcyjnych ćwiczeń czekają na nich różne kulturowe ciekawostki. Proponuję kilka pomysłów.

 • listopad - grudzień | 6 (28) 2021

  Boxing Day Fun, czyli 10 nie tylko pudełkowych aktywności

  Po mikołajkowych i bożonarodzeniowych lekcjach czy pieczeniu i ozdabianiu pierniczków nadszedł czas na prawdziwy relaks. Dzień 26 grudnia znany jest m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii jako Boxing Day. Zwyczaj ten nie ma nic wspólnego z boksem, a z boxes, czyli pudełkami. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od tradycji wręczania podarunków biedniejszym osobom czy wspierania organizacji charytatywnych. Współcześnie rodziny spędzają ten dzień w dowolny sposób. Jednak jest kilka wspólnych mianowników – czas z przyjaciółmi i rodziną, poświąteczne wyprzedaże, mecze topowych angielskich drużyn czy po prostu dojadanie świątecznych smakołyków. Zapraszam do zapoznania się z 10 pomysłami na aktywności, które nawiązują do Boxing Day.

 • wrzesień - październik | 5 (27) 2021

  Gobble, gobble everyone!

  Jesienne lekcje angielskiego nie muszą oznaczać tylko tematyki kolorowych liści i dyni. Na koniec listopada, tuż przed bożonarodzeniowym szaleństwem, warto poruszyć temat wdzięczności oraz poznać historię ważnego dla mieszkańców Ameryki Północnej święta. Sądzę, że dla niektórych uczniów będzie to pierwsze spotkanie z Thanksgiving Day. Jednym z symboli tej tradycji jest indyk, zatem zapraszam na „gulgoczącą lekcję” dla uczniów klas młodszych.

 • maj - czerwiec | 3 (25) 2021

  Hey, hey, hey, the USA!

  W polskich szkołach i przedszkolach chętnie obchodzimy święta typowe dla Wielkiej Brytanii i z przyjemnością uczymy o rodzinie królewskiej. Chcemy zafascynować uczniów zwyczajami europejskich Anglosasów, a uczniowie doskonale rozpoznają Big Ben czy piętrowe autobusy. Kiedy jednak zaczyna przygrzewać gorące letnie słońce – może warto wybrać się w nieco dalszą podróż do kraju, gdzie słońca nie brakuje, a 4 lipca wszystkie ulice przystrojone są kolorami narodowymi (z okazji Independence Day)? Tak, mowa o USA, kraju, w którym ludzie uśmiechają się szeroko, a sny spełniają. Poniżej znajdziecie pomysły na zajęcia, które przybliżą dzieciom kulturę Stanów Zjednoczonych. Propozycje, które tu znajdziecie, możecie wykorzystać w całości do przeprowadzenia lekcji lub wybrać te, których akurat potrzebujecie.

 • marzec - kwiecień | 2 (24) 2021

  Tea with the queen

  Chyba każdy nauczyciel angielskiego, a także osoba ucząca się tego języka, chociaż raz w życiu chciałaby spotkać (albo choć z daleka zobaczyć) królową Elżbietę II. Mnie marzy się wspólna herbatka, ale niestety – jako zwykłej śmiertelniczce raczej nie będzie mi dane stanąć twarzą w twarz z angielską królową. Znam jednak sposoby, dzięki którym wy i wasi uczniowie będziecie mogli cieszyć się jej towarzystwem na swoich zajęciach.

 • marzec - kwiecień | 2 (24) 2021

  Trip to London

  Londyn – pulsująca życiem, różnorodna i pełna zabytków stolica Wielkiej Brytanii od lat należy do najchętniej odwiedzanych miast na świecie. W ramach zajęć kulturowych – szczególnie z okazji English Language Day (który przypada na 23 kwietnia) – warto przybliżyć uczniom najważniejsze informacje o Londynie. Zapraszam do wykorzystania pomysłów, które zaangażują uczniów poprzez muzykę, ruch i zabawę.

 •  
   
  To Top ↑